0

ایلان ماسک کیست؟ | زندگینامه ایلان ماسک

ایلان ماسک
بازدید 219

زندگی نامه و بیوگرافی ایلان ماسک

همه ما در شروع زندگی رویایی در سر داریم . خیلیها به فکر کسب مدرک عالیه هستند و خیلیها به پول و ثروت فکر می کنند . بعضی ها هم به هر نحوی دنبال معروف شدن هستند و مواردی از این قبیل…. قرار است در این مقاله با ” ایلان ماسک ” (Elon Musk) آشنا شویم که تقریبا همه موارد بالا را باهم در زندگی خود دارد .  او فردی سیری ناپذیر است و به نظر می رسد سقف خواسته هایش از کره زمین تا سفر به ماه هم فراتر رفته باشد ، چون رویای فتح مریخ را در سر دارد .  ایلان ماسک از کودکی دوست داشت تا به آمریکا سفر کند و در آنجا ادامه تحصیل دهد . او در سال 1990 به آروزی خودش رسید و با سفر به آمریکا توانست در دانشگاه نیز پذیرفته شود . ایلان ماسک در سال 1995 اولین شرکت خود را با هدف انقلاب در عرصه تکنولوژی تاسیس کرد .  وی سالیان بعد مالک و بنیان گذار شرکت اسپیس ایکس شد و در سال 2008 مدیریت شرکت بزرگ تسلا را هم برعهده گرفت . با مالکیت شرکت های نفتی و شرکت های انرژی ، با دارایی خالص حدود 181 میلیارد دلار تا 18 نوامبر 2022، بر اساس فهرست میلیاردرهای بلومبرگ ، ایلان ماسک پس از جف بیزوس (Jeffrey Bezos) مدیر عامل آمازون پولدارترین مرد جهان و یکی از بانفوذترین انسانهای حال حاضر دنیاست .  او که از دوران کودکی یک فرد خیال پرداز بود با طی کردن مسیر بسیار سختی موفق شد به رویاهای خود تحقق ببخشد که شاید هر یک قرن یکبار شخصی مثل او بوجود بیاید .

بیوگرافی ایلان ماسک
بیوگرافی ایلان ماسک

عناوین جناب ایلان ماسک  Elon Musk

– بنیانگذار، مدیر عامل و مهندس ارشد اسپیس ایکس SpaceX

– مدیرعامل و معمار محصولات شرکت تسلا موتورز Tesla, Inc

– رئیس بنیاد ماسک Musk Foundation

– بنیان‌گذار مشترک فناوری های عصبی نیورالینک Neuralink Corporation

– بنیان گذار مشترک شرکت پژوهشی هوش مصنوعی بی ضرر اوپن‌ای‌آی Open AI

– بینیان گذار شرکت ترابری زیر زمینی بورینگ کمپانی The boring company

– مدیرعامل ارشد و مالک شرکت ارتباطات توییتر، Twitter

– بنیانگذار شرکت Boring و X.com (اکنون بخشی از PayPal )

– بنیانگذار مشترک شرکت خدماتی راهنمای نشریات شهری آنلاین زیپ Zip2

کودکی ایلان ماسک Elon Musk
کودکی ایلان ماسک Elon Musk

بیوگرافی: از تولد تا جوانی

ایلان ماسک (Elon Reeve Musk) مهندس کار آفرین ، سرمایه گذار ، بازرگان ، مدیر عامل موفق و ثروتمندترین فرد حاضر جهان ، متولد 28 ژوئن سال 1971 در پرتوریای کشور آفریقای جنوبی به دنیا آمد. مادرش مای ماسک (Maye Musk) ، مدل و متخصص تغذیه از کانادا و پدر او ارول ماسک (Errol Musk) ، مهندس الکترومکانیک، خلبان و ملوان کشور آفریقای جنوبی است. اجداد ماسک هلندی های پنسیلوانیا و بریتانیایی هستند، او یک برادر و یک خواهر کوچکتر از خودش دارد . والدین ایلان ماسک در زمانی که او 10 ساله بود از هم جدا شدند . ماسک دوران کودکی خود را با برادرش کیمبال (Kimbal Musk) و خواهرش توسکا (Tosca Musk) به همراه پدرش در حومه پرتوریا در آفریقای جنوبی زندگی کردند. با این حال ماسک پس از جدایی والدینش در وصف پدرش ، او را انسانی وحشتناک خطاب می کند.

او با وجود سن کم علاقه زیادی به محاسبات داشت و با وجود مخالفت های پدر و مادرش و با پولهایی که درصنعت داروسازی سرمایه گذاری کرده بود در همان 10 سالگی وارد دنیای رایانه شد و به محاسبات با commodore VIC-20 علاقه مند شد تا زمانی که برنامه نویسی کامپیوتر را شخصا فرا گرفت. ماسک در کودکی چنان در رویاهای خود دباره اختراعات غرق شده بود که والدین و پزشکانش دستور آزمایشی برای بررسی شنوایی او دادند . ماسک در دوران دبیرستان فردی ساکت درونگرا و اهل مطالعه فراوان بود. او تا 15 سالگی مورد آزار و اذیت قلدرها قرار می گرفت تا زمانیکه جهش رشد سنی را پشت سر گذاشت . او یاد گرفت چگونه با کاراته و کشتی از خود دفاع کند.

ایلان ماسک سیزده ساله در مارس 1984 اولین بازی ویدیوئی خود را به نام Blastar  ساخت و به کمپانی بازی های ویدیویی PC and Office Technology  با قیمت 500 دلار به فروش رساند تا در همان سن کم ذهن خلاق و پولساز خود را به رخ بکشد. کاربر در این بازی داخل یک فضا پیما نشسته و کنترل آن را در اختیار دارد ! باید با تیراندازی دشمن را نابود کند ، در مقابل دشمن هم با لیزر با او مقابله می‌کند. ماسک که این بازی ویدیوئی را مبتنی بر کد BASIC ساخت ولی به دلایلی به صورت رسمی وارد بازار نشد . تنها در سال 2015 تنها یک شات از آن بازی در یک کتاب به نام ( ایلان ماسک: تسلا، اسپیس‌ایکس و جستجو برای آینده‌ای شگرف ) منتشر شد.

ایلان ماسک در ژوئن سال 1989 در حالی که باید برای خدمت اجباری به ارتش آفریقای جنوبی میرفت تصمیم گرفت به کانادا برای حضور در دانشگاه کوئینز نقل مکان می کند. وی همچنین در آگوست سال 1992 کانادا را ترک و به دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا رفت و در رشته تجارت و فیزیک مشغول به تحصیل شد و توانست در این رشته نیز موفق و فارغ التحصیل شود. در ادامه تصمیم گرفت برای گرفتن مدرک کارشناسی در رشته اقتصاد ادامه تحصیل بدهد و نیز لیسانس دوم خود را در رشته فیزیک کسب کند. همچنین او از 3 مشخصه اینترنت، انرژی پاک، فضا به عنوان مبنای زندگی خود تعریف کرده بود. البته این زمان مصادف با ظهور و رواج مصرف اینترنت خانگی هم بود که کم کم مردم دنیا با اینکه اعتماد زیادی به محیط آن از نظر امنیت نداشتند همراه بود.

او در فوریه 1995 با اینکه برای گرفتن مدرک دکترای خود اقدام کرده بود بعد از حدودا 2 روز از شروع کلاس ها  از این تصمیم صرفه نظر کرد و پروژه ZIP2 را به همراه برادرش کیمبال آغاز کرد که یک شرکت نرم افزاری وب بود که در حقیقت کار راهنمایی شهر اینترنتی را برای صنعت روزنامه توسعه داده بود و توانست این پروژه را به بازار عرضه کند و بودجه این کار هم از یک گروه کوچک از سرمایه دارن جمع آوری شده بود. قابل ذکر است که بعد از مدتی با ورود شرکت های بزرگی همچون Microsoft و City Search کسادی را در این پروژه از لحاظ در آمدزایی برای ایلان ماسک به همراه داشت و او دچار ورشکستگی شد.

ماسک در فوریه سال 1999 پروژه zip2 را به compaq فروخت و compaq zip2  را به ارزش 307 میلیون دلار به صورت نقد و 34 میلیون دلار به صورت سهام خرید و با فروش 7 درصد سهام خود 22 میلیون دلار درآمدزایی کرد ولی این پروژه هم مثل مورد قبلی به ورشکستگی رسید و پرونده اش بسته شد.

او در مارس 1999 X.com که یک شرکت خدمات مالی و پرداخت از طریق ایمیل است به را تاسیس کرد که توانسته بود به یک سطح بالایی از امنیت بدون این که انجام عمل انتقال برای کاربرها پیچیده باشد دست پیدا کند .

ایلان ماسک در مارس سال 2000 توانست Paypal را راه اندازی کند که X.com و Confinity Inc که یک شرکت نرم افزاری مستقر در سیلیکون ولی واقع در سانفرانسیسکو است را باهم ادغام کرد. او به خاطر سیستم پرداخت آسان پول از پی پل (PayPal) ، جذب آن شده بود و عنوان کرد که میخواهد مردم بتوانند به راحتی در فضای اینترنت پول را پرداخت و گردش مالی شان را انجام دهند. ماسک تبلیغات بسیاری هم در آن زمان برای پی پل انجام داد و اعلام کرد که هرکس در سایت X.com ثبت نام کند مبلغ 20 دلار در حساب مخصوص به خودش در سایت را صاحب میشود و اگر کسی بتواند دیگران را به این سایت جذب کند 10 دلار دیگر هم از ما دریافت میکند . البته این روش تشویقی را در حال حاضر خیلی از سایت های مهم دنیا این روش را در پیش گرفتند و از همان ایده موفق ایلان ماسک استفاده میکنند. باید این نکته را هم عنوان کرد ، به غیر از ایلان ماسک 6 نفر دیگر هم در کنار این پروژه و موفقیت آمیز بودنش میلیونر شدند و به مافیای Paypal شهرت یافتند.

ایلان ماسک در جوانی
ایلان ماسک در جوانی

عادات روزمره زندگی ایلان ماسک

ایلان ماسک برنامه منظمی ندارد . او به دلیل انجام وظایف سختش به شیفتهای 22 ساعته و حتی خوابیدن روی کاناپه اداری در کارخانه تسلا شهرت دارد و حتی زمانی برای گذراندن منظم با خانواده اش را ندارد . منصفانه است بگوییم او اهداف بلند مدتی دارد که بر اساس یک برنامه خوش بینانه و به شدت تهاجمی تنظیم شده است که به آن “زمان ایلان” گفته می شود . روز او به بخش های 5 دقیقه ای سازماندهی شده است، و او اغلب آنقدر سخت کار می کند که وعده های غذایی خود را حذف می کند. در واقع، او بعضی شب ها را در طبقه کاری یا در یک اتاق کنفرانس میخوابد تا بتواند از بهره‌وری زمان استفاده کند.

صبح ها :
ایلان ماسک حدود ساعت 7 صبح از خواب بیدار می شود.

خوابیدن برای او یک گزینه نیست، زیرا می‌گوید این کار بر عملکرد او تأثیر می‌گذارد تا اینکه کمتر بخوابد. پس از بلند شدن، دوش می گیرد، لباس می پوشد و از یک فنجان قهوه صبحگاهی لذت می برد. با این حال، او می گوید که معمولا آنقدر عجله دارد که بیشتر روزها صبحانه را حذف می کند. روزهایی که صبحانه می خورد، املت دوست دارد. دوش گرفتن مهمترین بخش برنامه او است. ایلان می‌گوید که بدون دوش گرفتن احساس نمی‌کند در فضای مناسبی قرار دارد و این بخش مهمی از بیدار شدن و آماده‌سازی او برای رویارویی با چالش‌های روز است. بعد، او بچه‌هایش را به مدرسه می‌فرستد و به سر کار می‌رود.

وقت کار :
ماسک ادعا می کند بطور مرتب 80 تا 100 ساعت در هفته به کار کردن مشغول است . او بیشتر تمرکز خود را در مهارتهای طراحی و مهندسی میگذارد. تقریباً 90 درصد از زمان او در SpaceX شامل کار طراحی است و باقی اوقات از روز او در تسلا میگذرد. ایلان یک کارآمد چند کاره است که به ایمیل ها توجه نمی کند و از بیشتر تماس های تلفنی خود صرف نظر می کند. دوشنبه ها و جمعه ها در اسپیس ایکس در لس آنجلس یا بوکا چیکا و بقیه هفته در تسلا در منطقه خلیج سانفرانسیسکو سپری می شوند. این روش و برنامه ریزی کاری به ایلان ماسک باعث شده که او 42 ساعت در هفته در تسلا فعالیت کند و 40 ساعت را در اسپیس ایکس بگذراند.

بعدازظهرها :
از آنجایی که زمان ماسک بسیار شلوغ است و به اعتراف خودش آنقدر که باید به تغذیه اش اهمیت نمی دهد. اگر ماسک ناهار بخورد، معمولاً یک جلسه بعد از ظهر کاری اش از بین می‌رود. او به کارآمدی بی‌رحمانه در فضای کاری شهرت دارد و از کارمندانش هم همین را می‌خواهد. وقت ایلان در بعد از ظهر شامل جلسات و کار بر روی پروژه های طراحی است. اگر فکر کند وقتش تلف می شود فعالانه از جلسات غیر ضروری جلوگیری می کند و جلسات را ناگهان ترک می کند. او اغلب در یک حالت جریان قرار می گیرد که ساعت ها بدون اینکه متوجه شود می گذرد و به برنامه ریزی دقیق خود تکیه می کند تا او را در مسیر اولویت هایش نگه دارد.

عصر تا شب :
در سال 2018، نیویورک تایمز در مورد ماسک گفت که او به طور منظم تا 120 ساعت در هفته کار می کند. ماسک از زمان تولد فرزندش «X Æ A-12» (نام فرزندش)، تصمیم گرفت ساعات کاری خود را کاهش دهد تا با گریمز و بچه‌هایش وقت باکیفیت‌تری داشته باشد. در نتیجه بجای اجرای برنامه پرتنش خود در روز، بیشتر کالری خود را در شب مصرف می کرد. او در وعده های غذایی خود از شام هایی که در محیط کاری خود سرو میشود استفاده می کند و در اظهارتش این نکته را ذکر کرده که انسان پرخوری است. ماسک علاقه زیادی به غذای رژیمی دارد. وقتی ماسک غذا می خورد، از غذاهای فرانسوی و باربیکیو لذت می برد. او نیز بعضی از اوقات ویسکی و شراب مصرف می کند. او هر شب حدود ساعت 10 شب از سر کار برمی گردد مدت ها بعد از اینکه بچه های کوچکتر در رختخواب هستند سپس چند ساعت را به خواندن و تماشای انیمیشن می گذراند. ایلان ماسک بعد از یک روز پرمشغله، ساعت 1 بامداد به خواب می رود.

خانواده ایلان ماسک
خانواده ایلان ماسک

همسر و فرزندان

بسیاری از خانمها به خاطر شهرت ، ثروت بالا و ستاره بودن ، رابطه با ایلان ماسک را دوست دارند . ماسک بارها ادعا کرده است عاشق بودن در کنار فردی که خوشحالش می کند او را بسیار کارآمدتر می کند . اعتقاد بر این است که ایلان قوانین سختگیرانه ای دارد و باید خانمها از آنها پیروی کنند تا با او قرار بگذارند . ایلان ماسک چندین بار ازدواج کرده و از همسران خود جدا شده است اما با تعداد انگشت شماری از بازیگران زن و خواننده یا ستاره های دیگر قرار ملاقات گذاشته است .

 اولین ازدواج او با نویسنده جاستین ویلسون (Justine Wilson) نویسنده کانادایی بود که در دانشگاه کوئینز اونتاریو با او در سال 2000 آشنا شد . این زوج 6 پسر داشتند که پسر اول به دلیل (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد)  در 10 هفتگی عمر خود درگذشت.  در سال 2004 صاحب دو پسر دوقلو و در سال 2006 از طریق لقاح آزمایشگاهی سه قلو شدند. در سال 2022، یکی از دوقلوها به طور رسمی نام خود را تغییر داد تزیرا دیگر نمی خواست با ایلان ماسک ارتباط داشته باشد. زوج ایلان و جاستین ماسک در سال 2008 از هم جدا شدند و هر دوی آنها حضانت 5 پسر خود را به صورت مشترک بر عهده گرفتند. بخش زیادی از ثروت ایلان ماسک طبق قوانین کشور آمریکا بعد از طلاق به همسرش جاستین رسید که در مقاله ای سال 2010، ادعا کرد: “قضاوت ایلان بر قضاوت من غلبه کرد، او دائماً در مورد روش هایی که من را فاقد آن می دانست صحبت می کرد بارها به او گفتم: «من همسر شما هستم، کارمند شما نیستم». او هم در جواب میگفت: “اگر تو کارمند من بودی، اخراجت می کردم.”

این مطلب را هم ببینید
دن بیلزریان کیست و چقدر ثروت دارد؟

در سال 2008، ایلان ماسک با تالولا رایلی (Talulah Riley) بازیگر انگلیسی آشنا شد و در سال 2010 با او ازدواج کرد . 10 روز پس از اولین ملاقاتشان ماسک از او خواستگاری کرد. آنها در سال 2012 طلاق گرفتند اما در سال 2013 دوباره ازدواج کردند و در دسامبر 2014، ماسک برای دومین بار از رایلی درخواست طلاق داد، اما منصرف شد، آنها دوباره  به صورت دوستانه در سال 2016 طلاق گرفتند.

در سال 2016، ایلان ماسک با هنرپیشه آمریکایی امبر هرد (Amber Heard) شروع به ملاقات کرد اما این دو به دلیل مشغله هایشان از هم جدا شدند. البته ماسک بعداً توسط جانی دپ به داشتن رابطه با هرد در حالی که هنوز با دپ ازدواج کرده بود متهم شد که ایلان ماسک و امبرهرد هر دو این موضوع را انکار کردند.

رابطه بعدی ایلان ماسک از آن زمان به بعد با خواننده کانادایی گریمز با نام اصلی کلر بوچر (Claire Boucher) بوده است. آنها قبل از جدایی در سال 2021 از سال 2018 شروع به ملاقات کردند. و حاصل این ازدواج هم یک فرزند پسر به نام “X Æ A-Xii” بود ، با این حال، این نام قوانین کالیفرنیا را نقض می کرد زیرا حاوی نویسه هایی بود که در الفبای انگلیسی مدرن نیستند و در معادلات ریاضی از آنها استفاده میشود. آی ایی (“Æ”) در واقع املای زبان فرشتگان از «ای و آی» میباشد (AI) که این نیز مخفف هوش مصنوعی و همچنین به معنی عشق در چندین زبان مثل زبان چینی و ژاپنی میباشد. ای– 12 ، هم نام هواپیمای اس آر 71 است که ایلان ماسک و گریمز  آن را دوست دارند چون در نبرد بسیار خوب ولی غیر خشونت ‌آمیز میباشد و ای در ای– 12 (A 12) هم شکل کوتاه شده نام یک فرشته است ( Archangel) که گریمز عنوان کرده نام آهنگ مورد علاقه من میباشد

در دسامبر 2021، گرایمز و ایلان ماسک صاحب فرزند دوم شدند، دختری به نام اگزا دارک سیدریل ماسک این کودک در نهایت از طریق رحم اجاره ای به دنیا آمد. شخص ایلان ماسک گزارش هایی مبنی بر “نیمه جدایی” این زوج در سپتامبر 2021 را منتشر کرد و در مصاحبه ای با تایم در دسامبر 2021، گفت که مجرد است در مارس 2022، گرایمز در مورد رابطه خود با ماسک گفت: “من احتمالا او را دوست پسرم می دانم و در اواخر همان ماه، گرایمز توییت کرد که او و ماسک دوباره از هم جدا شده‌اند اما روابط خوبی داشتند.

ایلان ماسک فرزندان زیادی دارد ولی تصمیمات سختگیرانه مراقبتی درباره آنها گرفته است . به طور مثال ما هیچکدام از فرزندان او یا نحوه زندگی کردن آنها را در شبکه های اجتماعی نمیبینیم . او از کودکان خود به عنوان دستگاه تولید ادرار و مدفوع یاد می کند و اعتقاد دارد تا زمانی که از عهده کارهایشان برنیایند از آنها مراقبت خواهد کرد .  پنج فرزند او از ازدواجش با ویلسون است . وقتی درباره زیاد بچه دار شدن او سوال کردند او گفت اعتقد زیادی به فرزندآوری هستم زیرا اگر اینکار را انجام ندهیم قطعا نسل بشریت از بین می رود .  جالب است بدانید فرزندان ماسک از سال 2014 در مدرسه خصوصی پدرشان که Ad Astra نام دارد در قالب پروژه آموزش نسل جدید به تحصیل میپردازند در حال حاضر هیچ اخبار دقیقی از فضای درون این مدرسه منتشر نشده است ولی قطعا یک متد جدید و منحصر به فرد در جهان است که نظیرش را در هیچ جای دیگر دنیا نمیتوان یافت.

استارلینک اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک STARLINK Elon Musk
استارلینک اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک STARLINK Elon Musk

اینترنت ماهواره ای استار لینک

در طی چند دهه آینده ، ایلان ماسک امیدوار است 42000 عدد موشک ماهواره بر مخابراتی را به فضا بفرستد که 15 برابر تعداد ماهواره های عملیاتی در مدار امروزی است . این بخشی از پروژه استارلینک (Starlink) ، صورت فلکی گسترده از پروژه Musk و  Space X که امیدوار است ، اینترنت پرسرعت با میزان تاخیر کم را در سراسر جهان به ارمغان بیاورد و نوید می دهد که دیگر ” اینترنت بافر ” در گوشه ای از جهان وجود نداشته باشد . ولی کارشناسان نگرانند که این پروژه ممکن است هزینه گزافی برای اکتشاف فضایی داشته باشد .

نیمی از جمعیت جهان  در حال حاضر به اینترنت دسترسی ندارند ، زیرا اکثر گزینه های اینترنت به یک مسیر گسترده از کابل های گران قیمت که زیر اقیانوس ها می گذرد نیاز دارد و بدلیل نبودن آن بسیاری از روستاها در حالت آفلاین قرار گرفته اند . این در حالی است که اینترنت ماهواره ای می تواند اینترنت پرسرعت را به این مناطق برساند .

استار لینک (Starlink) یکی از ماهواره پرتوهای اینترنتی است که تلاش می کند بدون توجه به آنکه شما را در هر کجای جهان که هستید آنلاین کند . یک عنصر متقاعد کننده برای Space X وجود دارد ؛ ایلان ماسک گفته است  او فقط در تلاش است تا درصد کمی از صنعت مخابرات تریلیون دلاری در سال در سراسر جهان را تصاحب کند . اگر اسپیس ایکس موفق به انجام این کار شود می تواند حدود 30 تا 50 میلیارد دلار در سال به دست آورد . ایلان ماسک به همراه  گوین شاتول رئیس اسپیس ، عقیده دارند پول زیادی برای توسعه Starlink و  StarShip از اسپیس ایکس برای توسعه و زیر ساختهای پرتاب مریخ تامین کنند .

 از اوایل اکتبر 2020 ، اسپیس ایکس بیش از 700 ماهواره را به مدار زمین پرتاب کرده است . با برنامه ای که قرار است در مجموع 12000 ماهوار ه را تا پایان سال 2024 به فضا پرتاب می کنند . همچنین ماسک میخواهد 30000 ماهواره دیگر را در آینده اضافه کند تا در مجموع با 42000 ماهواره به دور زمین در فاصله 200 تا 400 مایلی از بالا تا پایین  آن ، مردم کل جهان اینترنت استار لینک را بدون تاخیر نسبت به ماهواره های اینترنتی سنتی استفاده کنند .

خرید و استفاده استارلینک در ایران امکان پذیر است ؟

ایلان ماسک در پاسخ به یکی از کاربران توییتر که پرسیده بود که آیا خبری از اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران دارد پاسخ داد : در ایران چند دستگاه فعال شده داریم . بعد از این واکنش ایلان ماسک در مورد اینترنت استارلینک توجه بسیاری از کاربران ایرانی را به خود جلب کرد . اما این ادعا تا چقدر درست است؟ واقعا چطور ممکن است بدون داشتن دکل زمینی  از اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک استفاده کرد ؟ اینترنت ماهواره ای استارلینک طبق بررسی هایی که انجام شده ، دارای سرعت ۶۷مگابایت سرعت آپلود و ۴۰۰مگابایت سرعت دانلود، عددی بسیار خیره کننده در ایران برخوردار است که می تواند قدرت استفاده از فضای مجازی در ایران را زیر و رو کند. با توجه به اینکه برد اینترنت ماهواره ای استارلینک ۸٠٠ کیلومتر است یعنی اگر در کشورهای همسایه ایران مانند عراق، افغانستان و… نصب شود عملا در ایران نیز قابلیت استفاده خواهد داشت.

قیمتی در حدود ۶٠٠ دلار هزینه تجهیزات استارلینک و ۱۱٠ دلار پرداخت ماهانه که امکان اشتراک بین ۳٠ دستگاه را نیز دارد میتواند سبب شود که استفاده از ان برای تمامی کاربران در ایران بهینه شود. احتمالا در آینده ای نزدیک و با افزایش تعداد ماهواره‌ استارلینک در مدار زمین و ترمینال مخصوص کاربران ایرانی و با قانونی شدن خرید ریسیور و دیش همچنین امکان خرید بسته های مصرفی ماهانه توسط کارت های اعتباری بین الملل یا حتی پرداخت به صورت رمز ارزها  از داخل کشور ، آنها بتوانند به صورت مستقیم به مدار وصل شوند . همانطور که می‌دانید کشور عزیزمان ایران سال هاست زیر فشار تحریم‌های متعددی قرار دارد.

ایان ماسک موسس تسلا TESLA Elon Musk
ایان ماسک موسس تسلا TESLA Elon Musk

کارخانه تسلاموتورز

هر شرکتی اسرار و خصلت خود را دارد ، اما تسلا به دلیل کارخانه های باورنکردنی و تعداد خودروهایی که می تواند تولید کند قابل توجه تر است . آنها دقیقا چگونه خودروها را طراحی می کنند که بسیاری از شرکت ها حتی نمی توانند به جادوی کارخانه هوش مصنوعی نزدیک شوند ؟!

در سال 2003 زمانی که تسلا تصمیم گرفت انتقال جهان به انرژی پایدار را تسریع دهد . پس از اینکه تسلا کارخانه خودروسازی خود را با کسری از هزینه اصلی آن یعنی 1 میلیارد دلار و تنها به مبلغ 42 میلیون دلار خرید ماموریت خود را برای ساخت پیشرفته ترین خودروها همچنین خودروهای برقی در جهان با ا100000 کارگر و با استفاده از نجهیزات سطح بالا آغاز کرد . این تجهیزات شامل ربات های با هوش مصنوعی است . کارخانه تسلا در فریمونت کالیفرنیا در زمینی به اندازه 185 زمین فوتبال به صورت چشمگیری واقع شده است . در سال 2015 تسلا تمرکز خود را بر روی سیستم های نیمه خود ران قرار داد و رویای دستیابی رانندگی خودکار را قوت بخشید. این حرکت که در ابتدا به عنوان یک کار آزمایشی صورت گرفته بود در حال حاضر یکی از ارکان موفقیت فروش تولیدات تسلا محسوب میشود.

رقص ایلان ماسک Elon Musk Dancing
رقص ایلان ماسک elon musk Dancing

نگاهی به محصولات شرکت تسلا موتورز

– سدان (Sedan)

– خودرو کامپکت (Compact car)

– تسلا رودستر نسل 1 Tesla Roadster (first generation)

– تسلا رودستر نسل 2 Tesla Roadster (second generation)

– تسلا مدل اس (Tesla Model S)

– تسلا مدل ایکس (Tesla Model X)

– تسلا مدل ۳ (Tesla Model 3)

– تسلا مدل وای (Tesla Model Y)

– تسلا سایبرتراک (Tesla Cybertruck)

 

تسلا موتورز با داشتن سهام در شرکت های دایملر (Daimler-Benz) و مشارکت استراتژیک با تویوتا (Toyota) ، عرضه اولیه عمومی خود را در ژوئن 2010 با جمع آوری 226 میلیون دلار آغاز کرد. در آوریل سال ۲۰۱۷ تسلا موتورز با سبقت گرفتن از شرکت خودرو سازی جنرال موتورز (General Motors) با ارزش ترین شرکت خودروسازی در بازار بورس سهام در آمریکا (NYSE) شد . از سال 2019، ماسک طولانی‌ترین مدیرعامل یک تولیدکننده خودرو در سطح جهان بود. در سال 2021، ماسک به طور اسمی عنوان خود را به “تکنوکینگ” TK تغییر داد و در عین حال سمت خود را به عنوان مدیرعامل حفظ کرد. Tesla, Inc در سال ۲۰۲۱ با اختلاف زیادی به عنوان بزرگترین شرکت تولیدی و بزرگترین کمپانی خودرو سازی در جهان شد که مجموع درآمدش حدود 930 میلیارد دلار تخمین زده شده است .

استارلینک اسپایس ایکس SPACEX Elon Musk
استارلینک اسپایس ایکس SPACEX Elon Musk

ثروت ایلان ماسک

با دارایی خالص بیش از 181 میلیارد دلار ، ایلان ماسک ثروتمندترین فرد جهان است .  او ایده های جالبی از نحوه خرج کردن هزینه های خود دارد . اگر یک فرد معمولی بیش از یک میلیون سال به صورت تمام وقت کار کند باز هم به اندازه ایلان ماسک ثروتمند نخواهد شد !!!  او کسی است که یک سفر وحشیانه در زندگی خود با درآمدی تنها یک دلار در روز ولی اکنون در فضا به سر می برد . مجموعه املاک مستغلات Space Elon واقعا چیز شگفت انگیزی است که ارزش کل آن نزدیک به 100 میلیون دلار است . ماسک با وجود داشتن یک زندگی کاملا مرفه و لاکچری با انواع خودروهای لوکس ، برای صرفه جویی هرچه بیشتر ، هزینه های زندگی خود را بسیار کنترل می کند . شاید تعجب کنید ولی مردی که صاحب یک کارخانه اتوموبیل سازی هست ، به صورت آشکارا با خودروهای پرسرعتش رانندگی نمیکند و در قایق های مجلل خود جشن و پارتی برگزار نمی کند .

برعکس بیشتر افراد مشهور که وقت خود را سوار بر کشتی ، سفرهای تفریحی ، غوطه ور شدن زیر نور خورشید و اشتراک آن در شبکه های اجتماعی هستند ، ایلان به طور منظم بین 80 تا 90 ساعت در هفته و بدون وقفه کار می کند . در سال 2015 و قبل از تاسیس اسپیس ایکس مشخص شد او فقط دوهفته مرخصی در سال گرفته است . ماسک برای رسیدن به اهداف خود و ثمره زحماتش با جت شخصی لوکس خود ، مسافتی تقریبا 150000 مایل مسافرت کاری انجام داد تا زمانی امکان انتقال مسافت راه دورتر ( فضانوردی ) توسط اسپیس ایکس میسر شود . شما زمانی به اندازه ایلان ماسک ثروتمند خواهید شد که ده ها میلیارد در طول حرفه تان هزینه کرده باشید .

ایلان ماسک مالک توییتر twitter Elon Musk
ایلان ماسک مالک توییتر twitter Elon Musk

جدول ارزشیابی مالی 10 مورد متعلق به این میلیاردر عجیب و قریب

1- شرکت اکتشاف فضایی مخابراتی اسپیس ایکس به ارزش 34 $ بیلیون دلار

2- سولار سیتی ، کارخانه پنل انرژی خورشیدی به ارزش 3.5 $ بیلیون دلار

3- جت تجاری خصوصی 2015 گلف استریم به ارزش 70000000 $ میلیون دلار

4- عمارت مجلل شماره 4 بل-ایر ساخت 1990 به ارزش 17000000 $ میلیون دلار

5- خانه طراحی سفینه فضایی در لس آنجلس به ارزش 4.500000 $ میلیون دلار

6- ماشین زیر دریایی پیمای نیلوفر آبی S1 به ارزش 1000000 $ میلیون دلار

7- خودروی مک لارن F1شماره 67 مدل 1996 به ارزش 1000000 $ میلیون دلار

8- یک خودرو Q7 شاسی بلند آئودی مدل 2006 به ارزش 70000 $ دلار

9- حلقه هدیه الماس یاقوتی به ارزش 37000 $ دلار – گرانترین هدیه ساخته شده

10- یک جفت کتانی از جنس پوست مار پیتون به ارزش 1500 $ دلار

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *