0

زندگینامه و بیوگرافی مهران مدیری + عکس جدید

بازدید 427

زندگی نامه مهران مدیری

زمانیکه نام بعضی از سبک های فیلم و سریال سازی به میان می آید مخاطبان ، به یاد بازیگران و یا کارگردانان خاص آن ژانر می افتند که یکی از این سبک های محبوب هنری ژانر کمدی است . از چهره های همه فن حریف و محبوب ، بخصوص آثار کمدی در ایران ، طبیعتا مهران مدیری است که علاوه بر بازیگری، کارگردانی سینما و تلویزیون، تهیه کنندگی ،خوانندگی، مجری گری ، طراحی صحنه و لباس، مجری طرح و صداپیشگی را در عرصه هنر هفتم تجربه کرده است . مهران مدیری از سالهای جوانی پا به این حرفه گذاشت و بعد از جمع آوری تجارب بازیگری در کنار ستاره های درخشان دنیای تئاتر ایران ، با ساخت فیلم و سریالهای کمدی اش در بین مردم محبوب و زبان زد شد و با خلق آثار درخشان و خاص خود ضمن خاطره سازی ، تبدیل به یک برند در دنیای کمدی ایران شد.

مهران مدیری را بهتر بشناسیم

مهران مدیری  (Mehran Modiri) ؛ با نام کامل سید مهران مدیری طباطبایی در تاریخ 18 فروردین 1346 در  میدان بروجردی در آسیاب دولاب محله ای در جنوب تهران و در یک خانواده 6 نفری با طبقه متوسط به دنیا آمد. او فرزند آخر خانواده است و 3 برادر بزرگتر از خودش به نامهای محسن، مسعود و مهرداد دارد . اصالت او و خانواده اش به شهر اراک برمیگردد و نکته ای که کمتر کسی از آن خبر دارد این است که نسل خانواده مهران مدیری از خاندان (سید) طباطبایی می باشد.  پدرش انسان مهربان و متینی بوده و به عنوان کارمند در وزارت خدمت میکرده و در اثر سکته فوت می کند . خیلی ها خلق و خوی مهران مدیری را شبیه به پدرش میدانند . مادر او یک زن مومنه و چادری در محله بروجردیها به تدریس قرآن مشغول بوده و در مجالس زنانه به عنوان خانم جلسه ای شرکت میکرده است . زمانیکه پدر مهران از دنیا میرود، شخص مادرش را به نزدیک خود در محله قیطریه آورده و در واحد مجاور شان یک آپارتمان مستقل برای او میگیرد و مادرش تا زمان فوتش در کنار مهران مدیری زندگی میکند. برادر بزرگتر او در زمینه ادبیات و موسیقی فعالیت دارد و هم اکنون در ایران زندگی میکند و 2 برادر دیگرش سالهای قبل به سوئد مهاجرت کردند. سالها پیش شایعه برادری مهران مدیری با امید سلطانی (خواننده لس آنجلسی) در فضای مجازی منتشر شد که این دو هنرمند دو پاسخ متفاوت به این شایعه دادند  . امید سلطانی در شبکه ای ماهواره ای اعلام کرد ؛ مهران مدیری مثل برادر من است و ما باهم رابطه خوبی داریم گرچه از هم دور هستیم . اما مهران مدیری در واکنشی کاملا عجیب این موضوع را به کلی تکذیب کرد..

مهران در دوران کودکی و نوجوانی اش در بسیاری از مشاغل فیزیکی و کم درآمد از جمله : نجاری، باربری، جوشکاری، مکانیکی ، نانوایی و… کار کرده و زندگی بسیار سختی را پشت سر گذاشت و در همان سن کم علاقه خود را به کارهای هنری نشان داد و در تئاترهای مدرسه بازی میکرد. با توجه به اینکه در کودکی دمدمی مزاج بوده ولی در مدرسه شاگرد درس خوانی بود و علاقه زیادی به دروس ادبیات و زیست شناسی داشت به طوریکه همیشه آرزو میکرده در بزرگسالی یک زیست شناس شود زیرا یکی از برادرانش در رشته زیست شناسی تحصیل میکرده و این باعث شده بود که مهران مدیری هم به این رشته علاقه مند شود . از طرفی علاقه او به ادبیات باعث شده بود معلم ادبیات او گاهی اوقات کلاس درس را رها کرده و به او می سپرده است . ولی برعکس اینها مدیری از درس ریاضیات ، جبر و فیزیک همیشه بدترین نمره ها را میگرفته و به قول خودش هنوز نمیداند ؛ فایده علم ریاضی برای دنیا چیست. مهران مدیری در یکی از مصاحبه هایش درباره دوران کودکی خود عنوان کرد ، شخصیت کودکی من مثل باقی دیگر کودکان نبود و من دوستان زیادی نداشتم . همیشه حس تنهایی با من همراه بود و به خاطر این مسئله من علاقه داشتم که تنها به اتاقم بروم و کتابهایم را ورق بزنم و عکسهایشان را تماشا کنم.  گاهی اوقات به پیانو زدن خود را مشغول می کردم . او همچنین به نقاشی علاقه زیادی داشت ولی هیچگاه نتوانست به یک نقاش حرفه ای تبدیل شود.

مدیری در سال 1365 زمانیکه برای ادامه تحصیل به دانشگاه میرود ، ناگهان تصمیم میگیرد کسب علم را رها کند و به جبهه برود. مدیری به مدت 6 ماه در جبهه حضور پیدا کرد و برای رزمندگان نمایش ها طنز اجرا می کرد . مدتی هم به عنوان راننده آمبولانس و آرپیجی زن فعالیت داشت . مدیری تا سال 1366 تا 1368 در جبهه بود و در عملیات مرصاد و حلبچه نیز حضور داشت و از کیان کشور دفاع کرد . مهران علاقه زیادی به سرودن شعر هم دارد و یک شاعر پر سابقه نیز میباشد. او در بخشی از صحبتهایش عنوان کرد که سرودن شعر را از دوران نوجوانی آغاز کرده و در دوران جنگ تحمیلی آن را ادامه داده و امروزه هم این حرفه را ادامه میدهد و بزودی هم اشعار عاشقانه او منتشر میشود. مهران مدیری در سال 2009 در مقاله News Week در ردیف بیستمین فرد با نفوذ و قدرتمند ایرانی انتخاب شد.

عکس کودکی مهران مدیری
عکس کودکی مهران مدیری

اجراهای تئاتر مهران مدیری

“مهران مدیری” از جمله‌های چهره‌ای مطرح تلویزیونی است که سال‌ها در عرصه گویندگی رادیو فعالیت داشته است . با ورود وی به رادیو در سال 1361 توانست مدت 6 سال به گویندگی در رادیو بپردازد . زمان دریافت مدرک دیپلم علوم انسانی خود در سال ۱۳۶۱ به رادیو رفت و در کنار گویندگی ، بازیگری در یکی از مجموعه های پرطرفدار رادیویی به نام (داستان شب) انجام داد.  او به صورت همزمان در رادیو و تئاتر هم فعالیت داشت و توانست چند اجرا هم روی صحنه داشته باشد، البته کار گویندگی مدیری باعث شده بود که صدای او کامل شود. در زیر به چند اجرای برتر برنامه رادیویی او اشاره میکنیم :

– دیوانه از قفس پرید به کارگردانی بهزاد فراهانی محصول سال ۷۰

– دژ به کارگردانی اکبر زنجانپور محصول سال ۷۰

–  واسکادلوگاما به کارگردانی جواد شیرگر  محصول سال ۷۱

– موشها و آدمها به کارگردانی محمد عمرانی محصول سال ۷۱

– جلوه های پایداری که گویندگی آن با  مهران مدیری بود.

 زمانیکه اولین فعالیت تئاتر خود را در دوران کودکی و در دبستان انجام داد با درخشش خود نشان داد که در این عرصه بسیار استعداد دارد . مهران مدیری تا سال 1372 در این 2 حرفه رادیو و تئاتر به فعالیت ادامه داد و توانست نمایشهایی همچون تلگراف، آرسنال، شوخی، سیمرغ، پانسیون، کیسه بوکس و هملت را روی صحنه ببرد. او در سال 1362 در یک نمایش به نام هملت نقش آفرینی کرد و خودش هم در یک مصاحبه عنوان کرده که در زمان حضور در جبهه و جنگ برای رزمندگان تئاتر اجرا میکرده است و اولین تئاتر با محتوای طنز خود را در سال 1366 با نام پانسیون به اجرا درآورد . مدیری در آن دوران با بسیاری از بزرگان تئاتر کشور چون «قطب الدین صادقی» و «میکائیل شهرستانی» همکاری کرد و در اواخر سال 1371 در یک تجربه دیگرش در تئاتر با نصرالله رادش و نادر سلیمانی و یوسف صیادی آشنا شد و بعدها در آثار طنزش از این افراد استفاده کرد.

مهران مدیری در ساعت خوش
مهران مدیری در ساعت خوش

تئاترهای مهران مدیری

– تئاتر (خرگوش) به کارگردانی حمید عالمی محصول سال 1353

– تئاتر (شوخی) به کارگردانی صدرا رسولی محصول سال 1356

– تئاتر (تلگراف) به کارگردانی مهدی شریفی محصول سال 1358

– تئاتر (پلنگ نادان) به کارگردانی بهروز سلیمی محصول سال 1362

– تئاتر (یک طنز و یک غم آوا) به کارگردانی بهروز سلیمی محصول سال 1364

– تئاتر (ساعت عمو اسکندر) به کارگردانی حسن شکلاتی محصول سال 1366

– تئاتر (آرسنال) به کارگردانی محسن حاجی یوسفی محصول 1367

– تئاتر (پانسیون) به کارگردانی محسن حاجی یوسفی محصول سال 1368

– تئاتر (هملت) به کارگردانی دکتر قطب الدین صادقی محصول سال 1369

– تئاتر (سیمرغ) به کارگردانی دکتر قطب الدین صادقی محصول سال 1370

– تئاتر (کیسه بوکس) به کارگردانی مؤذنی محصول سال 1371

مهران مدیری در دورهمی
مهران مدیری در دورهمی

سریال های تلویزیونی با نقش آفرینی مهران مدیری

مهران مدیری در کنار علاقمندی هایش به هنر نمایش و کارگردانی با انتخابهای هوشمند نقش ها در چند آثار تلویزیون نقش آفرینی کرده است و با خاطره سازی برای طرفدارانش ثابت کرده که بازیگری را خوب میشناسد و به سلیقه مردم هنردوست احترام میگذارد .

– مشت های کوچک – محصول سال 1371 به کارگردانی اسماعیل نوری

– حکایت ها – محصول سال 1371 به کارگردانی سید مجتبی یاسینی

– پندها و اندرزها – محصول سال 1371 به کارگردانی سید مجتبی یاسینی

– مجموعه نوروز ۷۲ – محصول سال 1372 به کارگردانی داریوش کاردان

– باغ گیلاس – محصول 1372 به کارگردانی مجید بهشتی که در سال 1372

– دردسر والدین – محصول 1380 به کارگردانی مسعود نوابی

عکس دختر مهران مدیری
عکس دختر مهران مدیری
پسر مهران مدیری
پسر مهران مدیری

همسر و فرزندان مهران مدیری

انسانها را با فرزندانشان بهتر میشود شناخت . از تربیتی که شدند و حرفهایی که میزنند میتوان اتمسفر داخل خانه شان را حدس زد . مهران مدیری ، قدرتمندترین چهره فرهنگی ایران ، سالهاست که ازدواج کرده و متاهل است او در سال 1369 و زمانیکه 23 سال سن داشت ازدواج کرد . همسر مهران مدیری فارغ التحصیل رشته هنر و ادبیات میباشد و در کنار خانه داری برای خود نویسندگی میکند . مهران مدیری در این سالها زندگی شخصی اش را از حاشیه دور نگه داشته و  تاکنون هیچ عکسی از همسرش منتشر نکرده و اطلاعات زیادی هم درباره او وجود ندارد .چند وقت پیش وقتی عکسی از یکی از طرفداران مقیم آمریکای مهران مدیری در کنارش منتشر شد که شباهت این خانم با همسر مهران مدیری باعث شایعه‌ای جدید درباره او شد.

 آنها اکنون صاحب 2 فرزند به نامهای شهرزاد و فرهاد هستند . پسرش فرهاد متولد سال 1370 است و در هنرستان موسیقی فارغ التحصیل شده است و خانواده اش او را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور فرستادند . او حتی موسیقی بعضی از آثار هنری پدرش را انتخب و یا می سازد.  فرهاد در گذشته قصد داشت که یک فیلم کوتاه به خاطر علاقه اش به فیلمسازی استارت بزند که امکان آن پیش نیامد. یکی از ویژگی های فرهاد حس شوخ طبعی او است که مانند پدرش سعی بر شاد کردن دیگران دارد البته خود فرهاد عنوان کرده که او به خاطر شرایط خاص خانوادگی اش خیلی نتوانسته شوخ طبعی و شلوغ بودنش را نمایان کند و همیشه طوری رفتار کرده که گزک و آتو به دست کسی ندهد. البته تیپ و ظاهر فرهاد هیچ شباهتی به افراد هنرمند ندارد و معمولا سبک و نوع پوشش خود را بر اساس معیارهای خودش انتخاب میکند . همچنین فرهاد علاقه زیادی به ورزشهای رزمی دارد و فنون دفاع شخصی را فراگرفته است و همراه پدر به کنسرت میرود و با هم بیلیارد بازی میکنند.

فرهاد با اینکه همراه پدرش در پشت صحنه های کارهای هنری او حضور داشته ولی فقط یکبار جلوی دوربین رفته که آن هم به برنامه جنگ 77 برمیگردد که او نقش کودکی پدرش را بازی کرد و علاقه ای به کار بازیگری ندارد. با وجودی که همه فکر میکردند که او بسکتبالیست است اما او در یک مصاحبه اعلام کرد ، فقط برای 3 ماه بسکتبال را دنبال کرده و بیشتر اهل نرمش است و به مانند پدرش به بازی بیلیارد علاقه زیادی دارد و همیشه با پدرش در بیلیارد رقابت دارند.

اما شهرزاد که فرزند دوم مهران مدیری است در سال 1376 به دنیا آمده و شباهت زیادی به پدرش دارد . شهرزاد در رشته مد و طراحی مشغول به تحصیل است و آن طور که نشان داده دختر باهوش و ذکاوتی است و علاقه ای به حرفه بازیگری ندارد . او تمام آثار هنری پدرش را دنبال کرده و جزء طرفداران صد در صد پدرش است ولی اگر پدش از او بخواهد بازیگر شود فقط در آثار او بازیگری میکند و علاقه ای با بازی در پروژه های دیگر کارگردانان ندارد. شهرزاد از بین تمام آثار پدرش شبهای برره را بهترین اثر او میداند و با دقتی که دارد حتی بعضی اوقات معایب و اشکالات کاری پدرش را به او گوشزد میکند . او در زمینه نقاشی و موسیقی نیز فعالیت میکند و سالها در جلوی دوربیهای خبرگزاری ها ظاهر نشده بود که برای اولین بار در زمان اکران فیلم ساعت 5 عصر به همراه پدر در برابر انظار عمومی ظاهر شد و توانست خود و حرفه اش را بر سر زبانها بیندازد.

او در یکی از صحبتهایش عنوان کرد که دختر مهران مدیری بودن برای او هم مفید بوده و هم باعث درد سرش شده چون گاهی اوقات مردم آنقدر درباره پدرم از من سوال میکنند که خسته میشوم ولی تمام اینها باعث دلزدگی من از پدرم نشده و من او را دوست دارم. من چه در مدرسه و چه در زندگی شخصی ام طوری رفتار نکردم که پدرم را گرفتار کنم. شهرزاد در ادامه عنوان کرد که پدرش همبازی دوران کودکی اش بوده و اگر من با او قهر میکردم او همیشه برای آشتی با من پیش قدم میشده است.

مهران مدیری از نظر رفت و آمد مشکلی با فرزندانش ندارد و به شرط مطلع کردن فرزندانشان آنها را در محدودیت نمیگذارد و حتی سالگردهای تولد فرزندانش را همیشه به یاد دارد و به آنها هدیه میدهد که البته این موضوع 2 طرفه است و فرزندان هم متقابلا برای پدرشان هدیه میگرند. اسم فرهاد را همسر مهران مدیری انتخاب کرده که در یک سری از آثار هنری مهران مدیری شاهد هستیم که او نقش فردی به نام فرهاد را بازی میکند.  اخیرا شایعاتی مبنی بر ازدواج شهرزاد مدیری در فضای مجازی منتشر شده است که مهران مدیری این خبر را نه تکذیب و نه تأیید کرده است. شهرزاد مدیری عکسی در صفحه مجازی خود منتشر کرده که نشان می دهد انگشتری در دست خود دارد و این شایعه ازدواج او را جدی تر کرده است.

مهران مدیری و رامبد جوان در خندوانه
مهران مدیری و رامبد جوان در خندوانه

مهران مدیری : عالیجناب سریالهای طنز

مهران مدیری از هنرمندان برجسته طنز اجتماعی در ایران به شمار می رود. سریال های او که از صدا و سیما پخش شده است از نظر تعداد بیننده رکورددار است. سریال های مختلفش با (تقریباً ۸۵ درصد بیننده در زمان پخش) او را به شخصیتی محبوب در میان توده ها تبدیل کرده است . در واقع آغاز شناخته شدن و مطرح شدن مهران مدیری در تلویزیون از سال 1372 بود. زمانی که او در سریال طنز نوروز 72 ایفای نقش کرد که این در واقع استارت موفقیت آمیز مسیر کمدی  او در تلویزیون بود . سریال طنز پرواز 57 در دهه فجر سال 1372 از شبکه یک سیما در کنار بازیگری همچون نصرالله رادش ، اولین تجربه کارگردانی مهران مدیری در زمینه طنز بود . بعد از این کار او ساخت دو پروژه دیگری در تلویزیون به نام ساعت خوش و سال خوش را آغاز کرد که بین سالهای 1372 تا 1374به صورت هفتگی از شبکه 2 سیما پخش میشد و با معرف چهره های جدید کمدی مثل سعید آقاخانی ، نصرالله رادش ، نادر سلیمانی ، رضا شفیعی جم ، حمید لولایی ، رضا عطاران و یوسف صیادی یک سبک نو خون تازه ای در مجموعه های کمدی ارائه میداد . البته همین نگاه متفاوت زیاد خوشایند مدیران صدا و سیما نبود و به خاطر همین حاشیه ها و کشمکش هایی با او و تمام عوامل این سریال شد و همگی آنها تا 3 سال از فعالیت تصویری منع شدندکه باعث شد مهران مدیری فرصت همکاری با افراد مطرح سینما در پروژه های سینمایی همچون مسعود کیمیایی را از دست بدهد.

مدیری با آغاز سال 1376 و بعد از سپری کردن دوران محرومیتش با تیم و عوامل خود ساخت مجموعه نوروز 76 و در سال 1377 با مجموعه جنگ 77 توانست به عرصه سریال سازی طنز به  تلویزیون برگردد . سریال ببخشید شما ؟!  را در سال 1378 ساخت و در سال 1379 با سریال 90 شب ، در سال 1380 با سریال طنز 80 توانست به دوران اوج خودش برگردد. در سال 1381 او با همکاری موفقیت آمیز با پیمان قاسم خانی یک سریال طنز به نام پاورچین تولید کرد و در این سریال یک شهر خیالی و قوم آنها به نام (برره) را ابداع کرد و با مطرح کردن معضلات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی این شهر خیالی در واقع مشکلات و موانع رشد جامعه ایران را به انتقاد گرفت که این روش یک حرکت نو در تاریخ تلویزیون ایران بود.

بعد از این اثر او مجموعه های طنز نقطه چین و جایزه بزرگ را از سال 1382 تا 1384 ساخت که با استقبال و هم با انتقاد همراه بود تا اینکه او در سال 1384 تصمیم گرفت دوباره یک سریالی با عنوان شب های برره را روی آنتن ببرد و به تصویر کشیدن همان شهر و مردمان خیالی دوباره مشکلات مملکت را در وسعتی بزرگتر به چالش بکشد. مهران مدیری پس از ساخت سریال مرد هزار چهره و دو هزار چهره در سال 1387 و 1388، تصمیم به ساخت سریالی با عنوان قهوه تلخ کرد که به علت توافق نکردن با صدا و سیما به خاطر محتوای سریال و مسائل مالی تصمیم گرفت که با تلویزیون قطع همکاری کند و به شبکه نمایش خانگی برود و آثارش را در این پلتفرم تولید کند. البته این عدم همکاری با تلویزیون تا سال 1393 ادامه داشت و او بعد از چند سال غیبت در تلویزیون ، تصمیم گرفت سریالی با عنوان درحاشیه 1 و 2 بسازد که البته با اعتراض جامعه پزشکی همراه بود و او مجبور شد که فیلمنامه این سریال را تغییر دهد.

بعد از اتمام این 2 سریال او در یک مصاحبه اعلام کرد که دیگر چون اشباع شده حوصله ساخت سریال را ندارد  “حوصله ندارم و مدت زیادی است که حالم خوب نیست، دیگر نمی توانم سریال بسازم چون اشباع شده ام. به جای آن فیلم سینمایی تولید می کنم، سریال ساختن دیگر مرا ارضا نمی کند!! البته او مجموعه (دورهمی) را به مدت 7 سال از 1394 تا 1401 برای تلویزیون ساخت که مهران مدیری در آن کارگردان ، مجری و همچنین خواننده بود .

فیلم های مهران مدیری

زمانی که یک فیلم اکران می شود، کیفیت آن نتیجه به کارگردانی فیلم بستگی زیادی دارد، زیرا آنها افرادی هستند که مهم ترین تصمیمات را برای آن پروژه می گیرند. مهران مدیری فیلم های زیادی را بازی یا کارگردانی کرده است که در آنها تصمیمات درستی گرفته و موفقیت های شایسته ای کسب کرده است . فیلم  دیدار محمدرضا هنرمند در سال 1372 اولین کار او در سینما به عنوان بازیگر بود. او در فیلم‌های «بدون توقف توکیو» ساخته سعید علم‌زاده، «دایره زنگی» ساخته پریسا بخت‌آور و «پل چوبی» ساخته مهدی کرم‌پور به ایفای نقش پرداخته است که در این فیلم نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در چهاردهمین جشنواره سینمایی حافظ شد . او همچنین اولین فیلم سینمایی خود را با نام فیلم «ساعت 5» کارگردانی و اکران کرد.  او در سال 1386 برای فیلم همیشه یک زن در میان است نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شد . به گفته منتقدان محبوبیت مهران مدیری در بین بینندگان ایرانی مدیون سه برنامه محبوب ساخته وی در تلویزیون است .

این مطلب را هم ببینید
بیوگرافی پارسا پیروزفر + عکس های جدید
مهران مدیری در فیلم رحمان 1400
مهران مدیری در فیلم رحمان 1400

فیلم شناسی مهران مدیری

– دیگه چه خبر!؟ محصول 1372 به عنوان دستیار طراح صحنه تهمینه میلانی

– دیدار محصول 1373 بازیگر – به کارگردانی محمدرضا هنرمند

– توکیو بدون توقف محصول 1381 به عنوان بازیگر/بازیگردان – سعید عالم زاده  

– همیشه پای یک زن در میان است محصول 1386 به عنوان بازیگر کمال تبریزی

– دایره زنگی محصول 1386 به عنوان بازیگر – کارگردان : پریسا بخت آور

– تهران ۱۵۰۰ محصول 1390 – به عنوان صدا پیشه – کارگردان : بهرام عظیمی

– پل چوبی محصول 1392 – به عوان بازیگر – کارگردان : مهدی کرم پور

– ساعت پنج عصر محصول  – به عنوان 1395 کارگردان/نویسنده/تهیه کننده/ بازیگر

– ما همه با هم هستیم محصول 1397 – به عنوان بازیگر – کارگردان : کمال تبریزی

– رحمان ۱۴۰۰ محصول 1397 – به عنوان بازیگر – کارگردان : منوچهر هادی 

– درختک گردو محصول 1398 – به عنوان بازیگر – کارگردان : محمد حسین مهدویان

– خائن کشی محصول 1398 – به عنوان بازیگر – کارگردان : مسعود کیمیایی

خوانندگی مهران مدیری
خوانندگی مهران مدیری

خوانندگی مهران مدیری

مهران مدیری چهره همه کاره و خوش ذوق دنیای هنر در حوزه موسیقی و خوانندگی نیز فعالیت می کند. او در یکی از صحبتهایش عنوان کرد ، از 5 سالگی با موسیقی آشنا شده و از 12 سالگی فقط موسیقی کلاسیک گوش میکرده و یکی از کاملترین باکس موسیقیهای کلاسیک را دارد. مدیری همیشه علاقه داشته که به عرصه خوانندگی هم ورود کند و به گفته خودش فردین خلعتبری ( آهنگساز) با تشویق هایش باعث شد که من به عرصه موسیقی وارد شوم و با آشناکردن من با مرحوم بابک بیات (آهنگساز و تنظیم کننده) باعث شد که همکاری 3 نفره بین ما شکل بگیرد . مدیری آلبوم «از روی سادگی» را با موسیقی بابک بیات و فردین خلعتبری منتشر کرد . او به خاطر صدای خوب و دلنشینی که داشت برای اولین بار در سال 1379 به بعد تیتراژ بعضی فیلمها و سریالهایی که در آن حضور داشته را مثل : دورهمی – باغ مظفر – شب های برره و یک اجرا در سریال هیولا خوانده و توانسته آثارش را به نحو احسنت اجرا کند. مدیری تابحال چند کنسرت  اجرا کرده که با استقبال بسیار بالای مخاطبان روبرو شده است . اولین کنسرت رسمی اش را در سال 1383 در تهران اجرا کرد و با اجرای زیبا و دقیقش توانست به فعالان در عرصه موسیقی خودی نشان دهد. کنسرت بعدی او در خانه سینما سال ۱۳۹۰  در کنار استاد «شهرداد روحانی» اجرا شد که در این اجرا، مدیری خواننده و روحانی رهبر ارکستر بود.  هنرپیشه مشهور سینما و تلویزیون ایران مرداد ماه 1397 در برج میلاد تهران اجرای کنسرت داشت. وی در کنسرتش در برج میلاد قطعه‌ای را خواند که به گفته خودش بعد از سال‌ها اولین بار بود که خوانده می‌شد. مدیری گفت: امشب ترانه‌ای رامی‌خواهم برایتان بخوانم که برای اولین بار است خوانده می‌شود ، چون سالهاست اصلا خوانده نشده است . او آهنگ سوغاتی که متعلق به مرحوم هایده بود را بازخوانی کرد.  لازم به ذکر است که مدیری اعلام کرد درآمد این کنسرت به خرید شیرخشک برای کودکان بی سرپرست اختصاص داده شده است.

عکس مهران مدیری در جبهه
عکس مهران مدیری در جبهه

آثار مهران مدیری در موسیقی و عرصه خوانندگی

– کاست (برای کودکان) تولید سال 1372

– کاست (دلتنگی ها) تولید سال 1378

– آلبوم (از روی سادگی) تولید سال 1379

– خوانندگی در تیتراژ فیلم (هم نفس) در سال 1382

– خوانندگی در تیتراژ سریال (مهر و ماه) در سال 1383

– خوانندگی در تیتراژ سریال (شب های برره) در سال 1384

– خوانندگی در تیتراژ سریال (باغ مظفر) در سال 1385

– خوانندگی در یک تک آهنگ در آلبوم (دارکوب) در سال 1389

– خوانندگی در تیتراژ سریال (قهوه تلخ) در سال 1389 و 1391

– خوانندگی در تیتراژ برنامه (دورهمی) در سال 1394

مهران مدیری در فیلم خاتون
مهران مدیری در فیلم خاتون

سریال های شبکه خانگی

مهران مدیری قبل از اینکه همکاری اش با صدا و سیما را قطع کند در سال 1385 با ساخت سریال گنج مظفر ورود به کار با شبکه نمایش خانگی را تجربه کرد . البته گنج مظفر اولین تجربه شبکه خانگی مدیری با تاخیری 6 ساله و در سال 92 عرضه شد. حتی زمانیکه سریال قهوه تلخ را در این شبکه به نمایش درآورد ، اثر هنری او جز پرفروش ترین سریالهای آن دوره به حساب آمد. مهران مدیری کماکان با این شبکه در حال همکاری است و سریالهای گوناگونی را در این پلتفرم به عنوان کارگردان و بازیگر به نمایش درآورده و حضور این چهره مشهور موفقیت مالی بسیاری از این پروژه ها را تضمین کرده است . در ادامه با آثار او در شبکه نمایش خانگی آشنا میشویم:

– گنج مظفر محصول سال 1385 به کارگردانی و بازیگری مهران مدیری

– بمب خنده محصول سال 1387به کارگردانی و بازیگری مهران مدیری

– قهوه تلخ محصول 88 تا 91 به کارگردانی / بازیگری / خوانندگی مهران مدیری

– قلب یخی “فصل سوم” محصول 1391 به کارگردانی سامان مقدم و بازی مدیری

– ویلای من محصول 91 به کارگردانی/ بازیگری/ طراحی صحنه و لباس مهران مدیری

– شوخی کردم محصول 92 کارگردانی/ بازیگری/ طراحی صحنه و لباس مهران مدیری

– عطسه محصول 1394به کارگردانی و بازیگری مهران مدیری

– هیولا محصول 97 تا 98 به کارگردانی / بازیگری / تهیه کنندگی مهران مدیری

– شب نشینی محصول 1398 به کارگردانی و اجرای مهران مدیری که توقیف شد.

– دراکولا محصول 99 و 1400 به کارگردانی / بازیگری / تهیه کنندگی مهران مدیری  

– خاتون محصول 1400 به کارگردانی تینا پاکروان و بازیگری مهران مدیری

– پدر گواردیولا محصول 1401 به کارگردانی سعید نعمت الله و بازی مهران مدیری

مهران مدیری دورهمی
مهران مدیری دورهمی

از برنامه دورهمی تا خداحافظی مهران مدیری

دورهمی ؛ یک برنامه تلویزیونی سرگرم کننده در دسته :  نمایش کمدی ،  گفتگو محور ،  استندآپ کمدین و تئاتر ایرانی به کارگردانی مهران مدیری بود  که از اسفند  ماه ۱۳۹۴ با یک ساختار کاملا متفاوت نسبت به سایر تولیدات قبلی از شبکه نسیم پخش شد. دورهمی یکی از پرمخاطب‌ترین و پرطرفدارترین برنامه‌ ی تلویزیونی در ایران به‌ شمار می‌رفت.

در هر قسمت از دورهمی مهران مدیری در مورد اتفاقات روز جامعه و یا رفتارهای خاص افراد جامعه، به صورت طنز صحبت می کرد که بسیار شنیدنی و قابل تامل بود. در بخش دیگری از برنامه یک شخصیت هنرمند ، مهمان مدیری می شد و گفتگویی جذاب میان این دو شکل می گرفت که دلیل آن ، سوالات جنجالی و خصوصی مهران مدیری بود . همچنین در برخی از قسمت های برنامه شاهد حضور یک خواننده معروف و اجرای زیبای وی بودیم.  در استودیو ضبط برنامه دورهمی دکوری تعبیه شده که پذیرای ۴۰۰ نفر از مخاطبان بود که از قبل طی یک فراخوان برای حضور در برنامه ثبت نام می‌کردند، و در آنجا به تماشای تئاتر گونه دورهمی می‌نشستد.

در طول پخش سه فصل اول این برنامه در پایان هر قسمت هدایایی از میهمانان مجموعه دورهمی گرفته میشد که در جایی به نام موزه دورهمی نگه داری شد و قرار بود آنها به حراج گذاشته شده و درآمد آن صرف امور خیریه گردد، اما در فصل ۴ هیچ هدیه‌ای از مهمان‌ها گرفته نشد .

«دورهمی» از برنامه‌های ادامه دار تلویزیون ایران بود که در 5 فصل‌ مختلف در شبکه نسیم ، روی آنتن رفته است. دور همی بارها توسط نظرسنجی های صدا و سیما ، بالاتر از برنامه خندوانه رامبد جوان به عنوان بهترین و مفرح ترین برنامه گفتگو محور شناخته شد . این برنامه در جشنواره تلویزیونی سه ستاره با اجرای احسان علیخانی در سال 1395 همراه با مهران مدیری کارگردان و اجرا کننده به عنوان برترین برنامه و بهترین اجرا همچنین مقام اول تلویزیون را کسب کرد . این مجموعه که تا پیش از آغاز فصل پنجم با ساختار تاک شو پخش میشد، با نظر مدیری و تهیه کننده تصمیم گرفته شد ادامه تولید این مجموعه را از خرداد ماه 1400 با ساختاری مسابقه ای بسازند.

زمانی که مهران مدیری در اوایل اجرای برنامه دورهمی توجهات را به خود جلب می کرد ، دستزد دریافتی 30 میلیون تومانی برای اجرای هر برنامه توسط او خبرساز شد . مدیری اما ، شهریور ۱۳۹۵ در نشست خبری فیلم ساعت ۵ عصر که در هتل هما برگزار شده بود در مصاحبه اش اعلام کرد ؛ دستمزد وی برای هر برنامه دورهمی 60 میلیون تومان است . هرچند که تهیه کننده این برنامه شدیدا این مبلغ را تکذیب می کرد اما منتقدان بر این باور بودند عوامل دورهمی پول زیادی از تلویزیون دریافت می کردند .  مخصوصا در ایام کرونا که که کل ایران در قرنطینه بود مدیری به همراه تیم خود برنامه دورهمی را ضبط می کردند .

با خداحافظی مهران مدیری از تلویزیون در شهریور 1401 ، علیرضا قزوه مدیرکل دفتر موسیقی صدا و سیما از رقم واقعی دستمزد وی پرده برداشت و اظهار کرد : دستمزد واقعی جناب مدیری برای کل اجرای سری پنجم برنامه دورهمی مبلغ 30 میلیارد تومان بوده که به طور کامل دریافت کرده است . بر اساس این افشاگری ، این مقدار دستمزد ، جدای دریافتی از مبالغی بوده که مهران مدیری از توافق با اسپانسرها گرفته بوده است .  قبل از حواشی خداحافظی مهران مدیری ، او با انتشار یک ویدیو در صفحه اینستاگرام خود گفت : حاضر نیست حتی یک فریم از تصویر او در برنامه دورهمی از تلویزیون پخش شود . در حالی که قرار بود قسمت‌های باقی‌مانده «دورهمی»، بعد از پایان ماه صفر 1401 از شبکه نسیم پخش شود ، به خاطر موضع‌گیری های تند سیاسی مهران مدیری از کنداکتور پخش این شبکه خارج شد.

کارنامه جوایز و افتخارات “ مهران مدیری ”

معروف‌ترین و محبوب‌ترین چهره‌های سینما و تلویزیون “مهران مدیری” تا آنجا که به او لقب پدر طنز ایران را داده اند ، توانسته در سال‌های کاری خود، شخصیتی خاص و جذاب از خود به نمایش بگذارد . به همین دلیل در کارنامه کاری موفق خود افتخازات و جوایز مهم داخلی و خارجی ثبت کرده است .از افتخارات داخلی مهران مدیری میشود به ۱۰ جایزهٔ جشنواره حافظ در کلکسیون جوایز او اشاره داشت چراکه وی تنها هنرمند رکورد دار ایرانی است که برنده جایزهٔ حافظ می باشد . او فقط یکبار نامزد سیمرغ بهترین بازیگر مکمل مرد در بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر شده که مربوط به فیلم ” همیشه پای یک زن در میان است ” محصول 1386 است .  در سال 2009 میلادی مجله نیوزویک (Newsweek) در مقاله ای از مهران مدیری به عنوان بیستمین مرد قدرتمند و چهره پرنفوذ ایران در سال 1388 شمسی یاد شد . در 12 ژوئیه سال 2011 برابر با (21 تیرماه) سال 1390 دانشگاه لیبرتی آمریکا (American Liberty University) مدرک دکترای افتخاری را به پاس مجموعه فعالیت‌های هنری و انسانی به مهران مدیری اعطا کرد . در آن زمان مدیری به خاطر ضبط مجموعه قهوه تلخ در این دانشگاه حضور نداشت ولی رونالد برینر به وساطت از مدیری این مدرک را دریافت کرد تا حمید سلطانی ؛ رئیس ایرانی دانشگاه خصوصی در آلاباما کالیفرنیا ، آن مدرک را در ایران به او برساند.

طوطی طلایی :

– برنده بهترین بازیگر برای تئاتر خرگوش در سال ۱۳۵۳

جشن برترین های شبکه 3  :

– کاندیدای بهترین کارگردان برای ساخت مجموعه ساعت خوش در سال ۱۳۷۵

– برنده بهترین بازیگر مرد و کارگردان برای مجموعه جونگ ۷۷ در سال ۱۳۷۷

– برنده بهترین بازیگر مرد و کارگردان برای مجموعه ببخشید شما در سال ۱۳۷۸

– برنده بهترین کارگردان طنز برای تولیدات کمدی شبکه سه در سال ۱۳۸۴

جشنواره فیلم فجر :

– نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر در فیلم همیشه پای یک زن در میان است در سال ۱۳۸۶

تندیس حافظ :

– برنده  تندیس بهترین بازیگر کمدی تلویزیونی سریال پاورچین در سال ۱۳۸۱

– کاندیدای تندیس بهترین بازیگر کمدی تلویزیونی سریال پاورچین در سال ۱۳۸۱

– کاندیدای تندیس بهترین بازیگر کمدی تلویزیونی سریال نقطه چین در سال ۱۳۸۲

– برنده بهترین بازیگر کمدی تلویزیون برای سریال پاورچین در سال ۱۳۸۲

– برنده بهترین بازیگر مرد کمدی برای مجموعه شب‌های برره سال ۱۳۸۵

– کاندیدای تندیس بهترین کارگردانی تلویزیون برای شب های برره سال ۱۳۸۵

– برنده بهترین ترانه مجموعه برای مجموعه باغ مظفر از دنیای تصویر در سال۱۳۸۶

– کاندیدای تنديس بهترين بازيگر مرد کمدی مجموعه مرد هزار چهره سال ۱۳۸۷

– برنده بهترین بازیگر مرد کمدی مجموعه‌ مرد دو هزار چهره و قهوه تلخ سال ۱۳۹۰

– کاندیدای تندیس بهترین کارگردانی تلویزیون برای مجموعه قهئه تلخ سال ۱۳۸۹

– کاندیدای تندیس بهترین بازیگر مرد سینما برای فیلم پل چوبی در سال  ۱۳۹۲

– کاندیدای تنديس بهترين بازيگر مرد کمدی برای سریال در حاشیه سال ۱۳۹۳

– برنده تندیس بهترین چهره‌ی تلویزیونی برای مجموعه دورهمی در سال ۱۳۹۴

– برنده تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی در سال ۱۳۹۵

– برنده تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی در سال ۱۳۹۶

– برنده تندیس بهترین مجری تلویزیون برای برنامه دورهمی نوروز در سال ۱۳۹۷

– کاندیدای تندیس بهترین کارگردانی ، فیلم و فیلنامه ساعت ۵ عصر در سال ۱۳۹۷

– برنده تندیس حافظ بهترین چهرهٔ تلویزیونی برای برنامه دورهمی در سال ۱۳۹۷

– کاندیدای تندیس بهترین بازیگر مرد برای فیلم رحمان 1400 در سال ۱۳۹۷

– برنده تندیس حافظ بهترین کارگردان تلویزیونی برای سریال هیولا در سال ۱۳۹۹

– برنده تندیس حافظ بهترین سریال تلویزیونی برای سریال هیولا در سال ۱۳۹۹

جشنواره تلویزیونی سه ستاره :

– برنده تندیس بهترین مجری مرد تلویزیون در سال ۱۳۹۵

ماشین مهران مدیری
ماشین مهران مدیری

ثروت مهران مدیری

مهران مدیری یکی از ثروتمندترین بازیگران سینما و در فهرست محبوب ترین بازیگران سینما است . او درباره وضعیت زندگی خانوادگی خود می گوید که نود درصد زمان خود را به تنهایی سپری می کند. . خیلیها به دلیل گستردگی ارتباطاتش فکر می کنند که او مرتبا در مهمانی ها شرکت می کند . اما واقعیت این است که او به ندرت در محافل شرکت می کند و بیشتر وقت خود را با کتاب و موسیقی تنها می گذارند و دیدن فیلم را ترک نمی کند در کل خیلی اهل شلوغی و گردش نیست .

به همان نسبت که مهران مدیری در رسانه ها مهم و تاثیر گذار بوده ، حاشیه های درباره او هم خبر ساز شده است . او جزء بازیگران سیگاری سینمای ایران است که نمیتواند سیگار کشیدن را ترک کند . او در شهریور ۱۳۹۵ در نشست خبری فیلم ساعت ۵ عصر که در هتل هما برگزار شده بود در ابتدا اقدام به سیگار کشیدن روبروی دوربین خبرنگاران کردکه این حرکت ، واکنش‌های گسترده‌ی  مردم  و بیانیه دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران را در پی داشت . میشود از مهران مدیری به عنوان یکی از پولداترین بازیگران ایرانی نام برد . دستمزد وی همیشه حاشیه ساز بوده است . مدیری سال ها قبل در یک مصاحبه با لیلا اوتادی در برنامه دورهمی اعتراف کرد برای بازی در هر فیلم سینمایی کمتر لز  ۴ میلیارد تومان دستمزد نمی گیرد . بعضی ها معتقدند او خوب بلد است قیمت خود را بالا ببرد و بعضی های دیگر اعتقاد دارند که ارزش مهران مدیری به خاطر هوش و ذکاوتش واقعا بالاست !! 

در زیر به چند رقم دریافتی افشا شده توسط مهران مدیری بابت دستمزد خود را اشاره می کنیم :

– دستمزد بازی در فیلم پل چوبی محصول 1392مبلغ 1میلیارد و 700 میلیون تومان

– دستمزد کارگردانی فیلم ساعت 5 عصر محصول 1395 – مبلغ 20 میلیارد تومان

– دستمزد بازی در فیلم رحمان ۱۴۰۰ محصول 1397 -مبلغ دریافتی 1 میلیارد تومان

– دستمزد سفیر مسئولیت اجتماعی فروشگاه رفاه سال 98- مبلغ 25 میلیارد تومان

– دستمزد بازی در سریال “پدرگواردیولا” محصول 1401 – مبلغ 5.5 میلیارد تومان

– دستمزد اجرای سری پنجم برنامه دورهمی در سال 1401 – مبلغ 30 میلیارد تومان

تا بحال در مورد ساعت گران قیمت و مار بزرگ خانگی اش شنیده اید ؟ مهران مدیری در فیلم همیشه پای یک زن در میان است ، یک مار پیتون به گردن خود داشت از آن زمان که 6 ماهه بوده تابحال از این ماده مار 2 متر و 20 سانتیمتری نگه داری کرده است . به گفته خود مدیری این مار را حمام می برد و غذایش را به موقع می دهد و کلا دنگ و فنگ زیاد دارد . زمان اکران یکی از فیلمهایش ساعتی رولکس (Rolex) به دست داشت که با مراجعه به سایت رسمی این برند مشخص شد قیمت این ساعت بین 19 تا 34000 دلار است . یک مورد دیگر از ساعت گران قیمت او ساعت برند هابلوت (Hublot) است که که چندین برنامه دورهمی به دست خود بسته بود و قیمت آن چیزی در حدود ۲۶.۶۰۰ دلار ، یعنی دست کم 60 میلیون تخمین زده شده بود . در بین مردم ، افراد و بازیگران مشهور است مهران مدیری بیش از حد به ماشین و ساعت علاقه دارد و معمولا هراز گاهی خودروی خود را عوض می کند . جدیدترین خودروی او مرسدس بنز (Mercedes-Benz) و بی ام دبلیو (BMW) است . چند سال پیش زمان تشیع جنازه عارف لرستانی با ماشین گران قیمت بی ام دبلیو خود در این مراسم شرکت کرد که باعث ایجاد حواشی بسیاری شد .  یکی از شرایط مهران مدیری برای گرفتن ماشین ، داشتن نقشه پیشرفته و جی پی اس است . مدیری در یکی از برنامه های دورهمی گفته بود در پیدا کردن آدرس بسیار ضعیف است و با ماشین خود آدرسها را پیدا می کند.  مدیری که در حال حاضر در یکی از برج های قیطریه ساکن است می گوید : من زندگی جمع و جوری دارم و اصلا اهل خودنمایی نیستم و  کیفیت زندگی را مهم تر از کمیت می دانم.

سیگار کشیدن مهران مدیری

عطر و ادکلن های مهران مدیری

مهران مدیری از سال گذشته  2021 میلادی ، فعالیت جدید خود را در زمینه تولید عطر و ادکلن با برند اسم خود (MEHRAN MODIRI)  شروع کرد و اولین محصول عطر خود که ترکیبی از دو عطر زنانه و مردانه ناب را وارد بازار کرد. شعار عطر مهران مدیری تعاملی بین دو هنر برجسته فیلم و عطر است . دنیایی پر از احساسات موجود در تصویر و رایحه، پلی بین چشم و بینی، دنیایی پر از خاطرات که هر لحظه با دیدن یک تصویر یا استشمام یک رایحه زنده می شود. فیلم و عطر هر دو لحظه را ثبت می کنند و خاطرات و تجربیات گذشته را به شما یادآوری می کنند. برند ایرانی مدیری در این مدت کوتاه که تولیدات عطر و ادکلن های خود را به بازار عرضه کرده فروش بالایی داشته و توانسته از سایر رقبای ایرانی خود سبقت بگیرد.

ادکلن مهران مدیری
ادکلن مهران مدیری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *