0

جلوگیری از چروک شدن و پیری پوست صورت

بازدید 822

راز جوان ماندن پوست صورت چیست؟

زیبا و جوان ماندن از آرزو های هر فرد است. پوست صورت از مهم ترین مناطقی از بدن می باشد که می تواند در جوان به نظر رسیدن افراد موثر بوده و همچنین گویای سلامتی آن فرد باشد. حتما برایتان پیش آمده که دو فرد با سن یکسان را دیده باشید و یکی دارای پوست جوان باشد و دیگری نسبت به سنی که دارد، پیرتر به نظر برسد و دارای چروک های بسیاری بر روی صورت خود باشد. پیری پوست در جوانی می تواند خیلی ناراحت کننده باشد! در این مقاله به جز وراثت، به عوامل و راه کارهایی که می توانند بر جوان ماندن پوست صورت موثر باشند، می پردازیم.

چه تغییراتی درون پوست منجر به پیری پوست می شود؟

با بالا رفتن سن، الاستین و کلاژن ها که مانند چسب قوی، پوست را سفت سر جای خود نگه می دارند، ضعیف شده و در بعضی قسمت ها از بین می روند، بنابراین پوست شل شده و از محل طبیعی خود آویزان می شود. بنابراین حفظ کلاژن ها می تواند پوست را سفت و جوان نگه دارد. با بالا رفتن سن، لایه بیرونی پوست نازک می شود. نازک شدن لایه ی اپیدرم یا همان لایه ی خارجی پوست، باعث می شود پوست خشک تر شده، رطوبت کافی نداشته و آسیب پذیر تر باشد؛ بنابراین دچار لک و تغییر رنگ در بعضی نواحی می شود. هم چنین با بالارفتن سن، سلول سازی لایه های زیرین پوست کم شده و تعداد سلول های حاوی رنگدانه نیز کاهش می یابد. به همین دلیل، پوست افراد مسن، ۴ برابر دیرتر یا کندتر از افراد جوان، می تواند زخم یا اسیب های پوستی را جبران کند.

جلوگیری از پیری پوست صورت
جلوگیری از پیری پوست صورت

راه های جلوگیری از پیری پوست

پوستی دچار پیری شده است که نازک تر از حد طبیعی، خشک و خشن باشد و خطوط و چین و چروک های عمیق داشته و همچنین شل و آویزان باشد. پوست پیر رنگدانه های ضعیفی داشته و دارای رنگ یکدست نمی باشد. این موارد در ظاهر پوست دیده می شوند اما درون پوست چه اتفاقی می افتد که پوست پیر می شود؟ در هر صورت پوست انسان پیر و چروک می شود ولی با راهکار هایی می توان اتفاق را به تعویق انداخت که به برخی از مهم ترین راه های جلوگیری از پیری پوست در زیر اشاره خواهیم داشت.

از نور خورشید دوری کنید

یکی از مهم ترین عوامل در پیری زودرس پوست صورت، اشعه نور خورشید می باشد که می تواند باعث بروز لکه های صورت و همچنین بروز چروک هایی در عمیق پوست شود. برای جوان ماندن پوست خود، تا حد ممکن از نور خورشید در ساعات 10 تا 4 بعد از ظهر (مخصوصا در فصل تابستان) دوری کنید و از برنزه کردن پوست خود خودداری نمایید. نور خورشید حتی از پشت شیشه هم می تواند پوست را تحریک کند. تا می توانید در برابر آفتاب، خود را بپوشانید و از کرم های ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده نمایید.

کرم ضدآفتاب

همانطور که ذکر شد قرار گرفتن بصورت مداوم در برابر اشعه های مضر همانند نور خورشید می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی از جمله پیری زودرس پوست و همچنین بروز سرطان پوست بشود. بهترین گزینه استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب پوستتان می باشد. از کرم های ضد آفتابی استفاده نمایید که از پوست در برابر اشعه های خطرناک UVA (از شیشه هم می تواند عبور کند) وUVB  خورشید، محافظت کرده و SPF بالای 30 داشته باشد.

حتی توصیه می گردد در منزل از کرم ضد آفتاب استفاده شود و هر ۳ ساعت یک بار، آن را روی صورت تجدید نمایید. ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چرا در منزل باید از کرم ضدآفتاب استفاده کرد؟ پوست انسان در محیط های بسته می تواند بر اثر عواملی همچون نور لامپ ها، نور تلویزیون، نور مانیتور کامپیوتر و لپ تاپ، نور تلفن همراه و … مورد آسیب قرار بگیرید.

عینک آفتابی بزنید!

پوست دور چشم از حساس ترین نقاط صورت بوده که بیشتر در خطر چروک شدن می باشد. بعضی از افراد در نور زیاد برای اینکه دید خود را بهتر کنند، چشم های خود را تنگ و جمع میکنند که این عمل در طولانی مدت باعث ایجاد چین و چروک به دور چشم می گردد. بهترین اقدام جهت جلوگیری از این مورد، زدن عینک آفتابی استاندارد و ضد UV می باشد. شاید بعضی ها فکر کنند، عینک تنها برای محافظت چشم است، اما این طور نیست و برای محافظت پوست دور چشم نیز مفید است.

ماسک لایه بردار

ماسک لایه بردار مناسب پوست خود را استفاده کنید تا سلول های مرده پوست بریزند و سلول های تازه و جوان پوست بتوانند به روی پوست بیایند.

تغذیه مناسب داشته باشید

خوراک سالم و اورگانیک، سبزیجات و میوه های تازه دارای ویتامین های A , E , D , K , C مصرف کنید. میوه ها و سبزیجات تازه می توانند در کلاژن سازی پوست و همچنین مهار رادیکال های آزاد در پوست مفید باشند.

ورزش کنید

تحرک روزانه و ورزش را در برنامه خود بگنجانید. تحرک، فعالیت و ورزش، می تواند به تولید هورمون های ضروری برای بدن کمک کرده و جذب ویتامین ها را در بدن افزایش دهد که در تولید سلول های جوان و پروتئین کلاژن پوست مورد نیازند. همچنین ورزش، گردش خون را در بدن تقویت کرده و کمک می کند تا مواد مغذی و ویتامین های به خوبی به پوست برسند. همچنین تعریق پس از ورزش، به اندازه کافی باعث خنکی پوست شده و دمای بدن را تنظیم می کند که در سلامتی پوست موثر بوده و کمک می کند، پوست ملهتب نباشد همچنین عرق می تواند با بعضی باکتری های مضر روی پوست مبارزه کرده و آن ها را از بین ببرد. البته بهتر است، عرق زود از روی پوست شسته و پاک شود تا منافذ پوست را نبندد.

راز جوانی پوست صورت
راز جوانی پوست صورت

اخم نکنید!

جهت جلوگیری از چروک شدن پوسستان از در هم کردن صورت خود خودداری نموده و همچنین ابروها را بیش از حد، بالا نیندازید تا پیشانیتان چروک نیفتد. ضمنا چشم های خود را زیاد جمع نکنید تا اطراف چشم هم، خط نیفتد. دقت کنید اگر بیش از ۲۰۰۰ بار  اخم کنید یا جایی از صورت را چروک بیندازید، آن چین و چروک برای همیشه با شما می ماند. پس تا می توانید چهره خود را آرام و ریلکس نگه دارید و بعضی عادات مانند جمع کردن صورت و خط انداختن روی صورت خود را ترک کنید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن علاوه بر تاثیرات کوتاه مدت روی پوست، آثار زیان باری دارد که تا آخر عمر ماندگار است. سیگار کشیدن با تنگ کردن رگ و شریان های خونی، خون رسانی و گردش خون را در بدن و زیر پوست مختل کرده و مانع شادابی و ساخت سلول های جوان پوست شده و نیز باعث تخریب و تغییر رنگدانه های پوستی می شود که منجر به عدم یکدستی رنگ‌پوست می شود. سیگار کشیدن در طولانی مدت، تولید کلاژن در بدن را مختل کرده و باعث می شود، پوست خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد.  بدین ترتیب مصرف سیگار، پوست گردن و زیر فک را شل کرده و چین و چروک های عمیقی را در ناحیه غبغب ایجاد می کند. از دیگر اثرات مخربی که سیگار میتواند بر روی صورت شما ایجاد نماید گود شدن لپ ها می باشد که به دلیل پک زدن سیگار اتفاق می افتد که این اثر می تواند بر روی صورت افراد لاغر مشهودتر باشد.

تاثیر نگرانی، استرس و حالات روانی بر پوست

حتما دیده اید افرادی که می ترسند و هول می کنند، رنگ پوستشان زرد می شود و اصطلاحا می گوییم رنگشان پریده است. حالات روانی نه فقط کوتاه مدت و لحظه ای؛ بلکه آثار ماندگار طولانی مدت نیز بر پوست دارند. در کل استرس و نگرانی زیاد تاثیر زیادی بر کارکرد غدد چربی پوست داشته و باعث باز یا بسته شدن منافذ پوست یا افزایش فشار و گردش خون در پوست و نیز مانع جذب مواد مغذی در بدن می شود. همچنین، هنگام نگرانی، ترشحات هورمونی در بدن اتفاق می افتد که می تواند بر کیفیت و روند پیری پوست تاثیر منفی بگذارد. ضمنا افراد افسرده و در معرض استرس، تمایل کمتری در رسیدگی به خود و به کارگیری راهکارها و شیوه های سالم در زندگی دارند.

جلوگیری پیری پوست با مرطوب نگه داشتن آن

از عواملی که می تواند در جوانی پوست بسیار موثر باشد استفاده از کرم های مرطوب کننده و آبرسان مناسب پوست خود می باشد. کرم های مرطوب کننده و آبرسان می توانند از خشکی پوست جلوگیری کرده و شادابی پوست را حفظ نمایند. همچنین از شستن بیش از حد صورت و بدن خودداری نمایید.

نوشیدن آب به میزان کافی

کم آبی از مهم ترین عوامل آسیب رسیدن به پوست است که در پیری می تواند تاثیر بدتری داشته باشد زیرا پوست خشک تر و نازک تر می شود. نوشیدن 6 تا 8 لیوان روزانه می تواند سلول های پوست را مرطوب و شاداب نگه دارد.

خواب مناسب

بی خوابی می تواند روند بازسازی سلول های پوستی را مختل کرده و باعث تیره شدن زیر چشم و عمیق تر شدن چروک ها شود. روزانه بین 7 تا 8 ساعت خواب توصیه می گردد.

طرز خوابیدن

بطور میانگین ما یک سوم عمر خود را در خواب می باشیم. جالب از بدانید طرز خوابیدن ما می تواند در جوان ماندن صورت ما موثر باشد. اکثر افراد بر روی پهلو و شکم خود می خوابند که در این حالت ها صورت بر روی بالشت قرار خواهد گرفت که در دراز مدت می تواند باعث ایجاد و عمیق شدن چروک های پوستی شود بنابراین توصیه می گردد جهت جلوگیری از چروک شدن پوست صورت، به پشت بخوابید.

نشانه های پوست طبیعی و سالم

بافت پوست دارای لایه های زیر می باشد :

 • لایه ی بیرونی پوست با نام اپیدرم
 • لایه ی میانی پوست با نام درم
 • لایه ی داخلی پوست به نام هیپودرم

که این لایه ها بر روی هم قرار گرفته و سلول های تازه برای پوست ساخته و با حفظ یا تولید میزان کافی رطوبت و چربی، پوست سالمی را بدن می سازند. باید بدانیم آیا پوست ما سالم است یا خیر. در زیر نشانه های پوست سالم را ذکر می نماییم :

۱.صاف و یکدست است : مسلما پوست سالم، صاف به نظر می رسد و هنگام لمس، زبری، زخم یا جوش در آن، احساس نمی شود؛ اما توجه داشته باشید اگر از نزدیک به پوست نگاه کنیم، قطعا برآمدگی و سوراخ های ریزی دارد که طبیعیست که نباید در رابطه با آن ها حساس بود یا اینکه با کرم هایی به صورت افراطی، منافذ را پوشاند.

۲. رنگ یکدست و طبیعی دارد : هر گونه تیرگی، سرخی و لکه های سفید یا رنگی، نشان از بهم ریختگی پوست دارد و ممکن است نشان بیماری هایی چون اگزما، پسوریازیس و.. باشد.

این مطلب را هم ببینید
آشنایی با انواع واکسن های کرونا

۳.پوست سالم، خاصیت کشسانی دارد : این خاصیت نشان می دهد پوست می تواند خود را جمع کند و روی صورت شل و آویزان نیست.

۴.پوست سالم به میزان کافی هیدراته است : قطعا پوست سالم و طبیعی، به ویژه در لایه ی اپیدرم، رطوبت کافی داشته و به هیچ وجه خشک نیست.

۵.پوست سالم دارای میزان کافی چربی در خود می باشد : چربی هایی چون امگا ۳ و ۶ به استحکام و مقاومت پوست، در برابر سطوح خشن یا تیز کمک می کند.

۶.پوست سالم، آرام است : فردِ دارای پوست سالم احساس خارش یا سوزش در پوست ندارد.

7.منافذ پوست سالم بزرگ نیستند : در واقع پوست سالم دارای منافذ بسیار ریز می باشد.

راه‌های جلوگیری از چروک شدن پوست
راه‌های جلوگیری از چروک شدن پوست

ویتامین های مفید برای جلوگیری از پیری پوست

سخن معروفی در رابطه با پوست وجود دارد که می گوید برای رسیدگی به جلوه بیرونی پوست، اول به درون بدنتان رسیدگی کنید. با خوردن ۵ ویتامین زیر، پوستی جوان تر و سالم تر خواهید داشت و پیری پوستتان را به تاخیر می اندازید.

 • ویتامین E : که دارای آنتی اکسیدان بوده و در حفظ رطوبت و مقاومت در برابر اشعه ی نور خورشید، موثر است. بدن ما روزانه به ۱۵ میلی گرم از ویتامین E، نیاز دارد.
 • ویتامین C : این ویتامین به کلاژن سازی پوست کمک کرده و در لایه های داخلی و خارجی پوست مورد نیاز است. ضمنا این ویتامین برای پوست دارای خواص ضد سرطانی بوده و در ترمیم زخم، بسیار موثر است و با خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد، به جوان و سالم ماندن پوست کمک می کند. ویتامین C برای پوست مانند ضد چروک و ضد لک، عمل می کند.
 • ویتامین D : این ویتامین به کاهش التهابات پوستی و ساخت سلول های جدید در بدن بسیار کمک می کند. همچنین وجود ویتامین دی در بدن، روی زیبایی رنگ پوست تاثیر مثبت دارد.
 • ویتامین K : به جریان بهتر خون کمک کرده و ضد انعقاد است. می تواند در بهبود زخم و کوفتگی ها مفید باشد. همچنین می تواند لکه های تیره روی پوست مثلا حلقه ی تیره ی دور چشم را محو کرده و در کاهش کبودی در بدن موثر باشد.

چه کرم و محصولات مراقبتی برای جلوگیری از چروک شدن پوست مفیدند؟

یکی از وظایف اصلی پوست، به ویژه لایه ی بیرونی، مبارزه با میکروب ها و تامین ایمنی بدن می باشد. برای انجام این وظیفه، پوست باید با استفاده ازمواد طبیعی درون خود، شامل اسیدهای چرب، کلسترول و سرامید، به میزان لازم، مرطوب، چرب و اسیدی باشد؛ اما ضخامت لایه بیرونی چندان زیاد نیست و با بالا رفتن سن، قرار گرفتن درمعرض شرایط آب و هوایی بد و یا با استفاده مکرر از مواد شوینده و ضدعفونی کننده، خشک، نازک و ضعیف شده و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. همچنین ملانین یا رنگدانه های پوست که به مقاومت پوست در برابر نور خورشید کمک می کنند، در لایه ی بیرونی پوست، باید حفظ شود. استفاده از کرم های مفید دارای اسید های چرب ضروری و سرامید می تواند پوست را جوان تر نگاه داشته و زخم یا مشکلات آن را التیام بخشد.

برای جلوگیری از خشکی پوست می توان علاوه بر نوشیدن آب، کرم های رطوبت دهنده فاقد عطر و اسانس و حاوی اوسرین و اوره استفاده کرد. همچنین  استفاده روزانه 10 الی 15 دقیقه از ماسک های تقویت کننده آووکادو و آلوئه ورا (بدون سم) می تواند پوست را مرطوب، سالم و شاداب نگه دارد. می دانیم که در خارجی ترین سلول های پوست، سلول های مرده وجود دارند که ریزش این سلول های مرده کمک می کند میکروب های چسبیده به بدن، از بین بروند. در صورتی که سلول های مرده بی دلیل یا به دلایلی مثلا بر اثر محبوس شدن زیر کرم پودر های آرایشی، نریزند، ممکن است کم کم پوست را آلوده و خشک کنند که در این صورت قطعا کرم های لایه بردار می تواند مفید باشد. اما دقت کنید، پوست خشک، چرب یا نرمال، هر کدام لایه بردار مخصوص خود را دارند. بنابراین، پیش از خرید کرم لایه بردار حتما باید با پزشک مشورت کرده و نوع پوست خود را بشناسید.

انواع پوست

برای اینکه از پوست خود مراقبت درستی را داشته باشید باید نوع پوست خود را بدانید.

 • پوست چرب : این نوع پوست، معمولا زمخت اما دارای منافذ و سوراخ های ریز و بسته است. روی سطح آن، جوش سرسفید و سر سیاه زیاد دیده می شود. پوست چرب، درتمام قسمت ها به ویژه در پیشانی و روی بینی، براق و کمی چسبنده، به نظر می آید و بیشتر از پوست های دیگر، به شست و شو نیاز دارد. دلیل چرب بودن پوست، ممکن است ژنیتیکی باشد یا بر اثر مصرف لوازم آرایشی بهداشتی یا داروهایی مثل قرص های ضدبارداری و… پوست چرب بشود. عدم شستن عرق از روی پوست، ممکن است آن را چرب تر کند.
 • پوست خشک : این نوع پوست، رطوبت و آب کافی ندارد، منافذ و سوراخ های بزرگ تری داشته و فردِ دارای خشکی پوست، حس کشیدگی پوست دارد و خارش زیادی احساس می کند. قرمزی، چین و چروک، خطوط و التهاب دارد. علت خشک شدن پوست ممکن است ژنتیکی، بر اثر پوسته ریزی زیاد یا براثر سرما، یا اشعه ی نور خورشید و تخریب لایه محافظ پوست و استفاده ی افراطی از صابون و مواد شوینده و… باشد.
 • پوست معمولی : نه زیاد چرب است و نه زیاد خشک اما در رابطه با این نوع پوست، احتمال می دهند به مرور زمان ویژگی های پوست خشک را پیدا کند، بنابراین بهتر است به منظور پیشگیری، مراقبت های لازم انجام شود.
 • پوست مختلط و ترکیبی : پوستی است که در یک قسمت چرب و در یک قسمت خشک به نظر می رسد. مثلا در بینی و بالای پیشانی، چرب و در قسمت چانه و اطراف آن، خشک و حساس است. گاهی پوست ها، نرمال هستند اما در شرایطی متمایل به خشک یا چرب می شوند.

6 ماده ای که باعث پیری و چروک شدن پوست می شود

 1. مواد اسیدی : موادی با اسیدیته بالا مثل آبلیمو که به اشتباه، از سال ها پیش افراد برای معطر ساختن یا روشن کردن پوست استفاده می کردند.
 2. خمیردندان : که برخی به اشتباه، برای از بین بردن جوش یا اثر سوختگی استفاده می کنند؛ اما بیشتر باعث خشکی پوست شده و می تواند آن را تحریک کند.
 3. ویتامین موضعی E : استفاده کرم ویتامین E بر سلامتی پوست تایید نشده است و ممکن است بیشتر پوست را تحریک سازد.
 4. مواد قلیایی : جوش شیرین دارای PH 9 است یعنی بسیار بالاتر از محدوده ی  PH4یا 5، که موجب می شود پوست دچار پیری زودرس شود.
 5. الکل : الکل حامل ایزو پروپیل بوده که هم باعث خشکی پوست شده و هم DNAسلول های پوست را تخریب می سازد. پس برای جوان ماندن پوستتان از نوشیدن مشروبات الکی خودداری نمایید. الکل رطوبت و مایعات پوست را خشک کرده و اصطلاحا پوست را دهیدراته می کند. بنابراین پس از مصرف الکل، فرد باید منتظر خطوط عمیق، چین و چروک بیشتری در پوست باشد.
 6. سیر : آنزیم های موجود در سیر باعث سوزش پوست شده و ممکن است اگزما، زخم و التهاب پوستی ایجاد کند. هرگز سیر را بر روی پوست صورت قرار ندهید.

خواص ضد پیری و جوان سازی کلاژن

همانطور که لایه های پوست افقی روی هم قرار گرفته و به هم متصل هستند، باید عمودی هم به هم وصل باشند تا شل، بی شکل و آویزان نشوند. در بدن ما زیر پوست، کلاژن قرار دارد که یک پروتئین سخت و فیبریست که مانند چسب عمودی لایه های افقی پوست را کنارهم سفت نگه می دارد. در بدن ما 16 نوع کلاژن وجود دارد که کلاژن مدل 1، در پوست وجود دارد. این کلاژن موجود در پوست، کمک می کند هر قسمت پوست، به راحتی نیفتد، آویزان نشود و حالت خود را حفظ کند. در واقع حالت کشسانی و ارتجاعی پوست را حفظ می کند. همچنین در تعویض سلول های مرده با سلول های جوان، کمک کرده و پوست را جوان نگه می دارد و نیز با حفظ رطوبت لازم برای پوست، آن را شاداب، نگه داشته و از چین، چروک و خطوط، جلوگیری می کند. برای ساخت کلاژن در بدن می توان خوراکی های دارای ویتامین C، آمینواسیدهای گلایسین و پرولین مثل ژلاتین و آب عصاره قلم، مرکبات، تخم مرغ، کلم، جوانه گندم، مارچوبه، سبزی ها، حبوبات، گوشت قرمز و سفید و لبنیات را مصرف کرد. دقت کنید مصرف شکر و کربو هیدرات ها  مانند آرد سفید، می تواند ترمیم و تقویت کلاژن را در بدن را کاهش دهد. همچنین وجود رادیکال های آزاد (مولکول هایی که پوسته ی الکترونی آن ها ناقص هستند) در بدن، می تواند باعث تخریب کلاژن شده و مشکلات پوستی ایجاد کنند. بنابراین خوراکی هایی که رادیکال های آزاد را کم می کنند مانند میوه ها و سبزیجات، بسیار برای سلامت پوست توصیه می شود.

هایفوتراپی صورت
هایفوتراپی صورت

اقدامات زیبایی و درمانی برای پوست در کلینیک ها

علاوه بر مراقبت های پوستی در منزل، روش های پزشکی برای جوان سازی پوست نیز هست که بیشتر برای افراد بالای ۳۰ سال توصیه می شوند. این روش ها اگر توسط پزشک متخصص بصورت صحیح انجام پذیرد می تواند در جوان سازی و جلوگیری از پیری و چروک شدن پوست موثر باشد که به برخی از این روش ها در زیر اشاره می کنیم :

 • لیزر پوست : لیزر که با تاباندن انواع موج های تک رنگ و متمرکز می تواند در از بین بردن جای لک، جوش، زخم، واریس، رفع چروک و موهای زائد و …مفید باشد.
 • مزوتراپی : در این روش با تزریق انواع انزیم ها، آنتی اکسیدان ها و… استحکام پوست و کلاژن سازی را در پوست تقویت می کند.
 • هایفوتراپی : با استفاده از امواج فراصوت، کلاژن سازی و سفتی پوست را بهبود می بخشد و می تواند برای جلوگیری از شلی پوست در نواحی حساس مثل پلک یا غبغب مفید باشد.
 • تزریق ژل پوست : تزریق ژل یا فیلر که برای جبران حجم از دست رفته ی پوست، رفع خط اخم و خنده و پر کردن قسمت هایی مانند گونه و چانه، از ژل هایی مانند هیالورونیک اسید استفاده میشود که می تواند مفید باشد و مانند کلاژن، پوست را سفت و محکم نگه دارد. همچنین ژل هایی مانند هیدروکسید آپاتیت کلسیم در لایه های عمیق تر پوست تزریق شده یا فیلرهایی دارای پلی متیل متاکریلات فقط برای قسمت های ضخیم پوست مثل گونه و اطراف آن، استفاده می شود. نحوه ی تزریق فیلر و برند آن بسیار در شکل دادن و ماندگاری موثر است.
 • تزریق چربی طبیعی : برای ایجاد تقارن مناسب در صورت، برجسته کردن گونه ها و نیز جبران قسمت های شل و فرو رفته ی پوست، می توان چربی طبیعی از قسمت هایی مثل ران و پهلو گرفت و به صورت تزریق داشت که این روش احتمال عوارض آلرژیک بدن را کاهش می دهد.
 • تزریق بوتاکس : برای کاهش و کم کردن حرکات ماهیچه های زیر پوست که حرکاتشان، باعث نمایان شدن خطوط، چین و چروک ها می شود؛ ماده ای دارای سمی بدون عوارض برای بدن، به نام بوتولونیم تزریق می شود که ماهیچه های زیر پوست را فلج کرده و مانع ایجاد خطوط و چروک ها می شود که بهتر است پس از ۳۰ سالگی، قبل از عمیق شدن خطوط و چروک ها، بوتاکس مداوم تزریق شود. تزریق بوتاکس در قسمت های مختلف صورت مثل پیشانی، اطراف چشم، اطراف لب، گردن و …کاربرد دارد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *