0

حقایق جالب درباره سریال بازی مرکب

بازدید 743

ورود اسکویید گیم به نت فلیکس :

سریالی کره ای در یک  فصل، دارای ۹ قسمت که از تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱، از شبکه  نت فلیکس پخش شد.  جالب است  بدانید به خاطر محتوای خشن ، در خود کشور کره ی جنوبی، جواز ساخت به آن داده نشد و طبق گفته ی خود کارگردان سریال، تقریبا از پیدا کردن سرمایه گذار ناامید شده بود که بعد از حدود 11 سال از نوشتن طرح اولیه ی آن ، نت فلیکس اعلام کرد که حاضر به همکاری با اوست.

سریال اسکویید گیم (بازی ماهی مرکب)، توسط هوانگ دونگ هیوک نوشته و کارگردانی شده‌است. وی نوشتن این مجموعه را از سال ۲۰۰۸ شروع کرده و فقط نوشتن دو اپیزود اول ، شش ماه زمان برده است‌. از آنجایی که این سریال دارای محبوبیت بالایی در سطح جهان می باشد در این نوشته به حقایق جالب درباره سریال بازی مرکب می پردازیم.

تغییرات اسکویید گیم هنگام ساخت سریال با نت فلیکس :

در ابتدا قرار بود به جای سریال، فیلم سینمایی با این طرح ساخته شود که به دلیل کشش طرح اولیه، مانور بیشتری روی شخصیت ها دادند و کلا به جای فیلم سینمایی، آن را در 9 قسمت ارایه دادند. نام سریال در ابتدا  Round Sixبود که به Squid Game تغییر پیدا کرد. شخصیت پلیس نفوذی یعنی یون هو، در فیلمنامه ی اولیه وجود نداشت.

جنسیت شخصیت “یی یونگ” که در تیله بازی برای دختر معروف تیم، یعنی “سه بیوک” جان خود را فدا کرد، در ابتدا دختر نوشته نشده بود و در واقع قرار بوده پسر باشد که چون رابطه ی عاطفی و دوستانه ی دو دختر، بهتر به نظر می رسید، تغییر پیدا کرد.

squid game series
squid game series

آیا مسابقات اسکوییدگیم در دنیای واقعی اجرا می شود؟

تمامی شش مرحله مسابقات از بازی های سنتی کره ای الهام گرفته شده اما مسابقاتی این چنین خشن با جایزه، هرگز در کره انجام نمی شود.

در عوض خالق سریال، “هوانگ دونگ هیوک” ، می گوید به خاطر علاقه به کارتون، کلّیّت آن را از مانگا و انیمیشن های ژاپنی  الهام گرفته است. هم چنین به خاطر بدهی وگرفتاری های شخصی که آن زمان داشته، این تشویق به رقابت برای پول را وارد متن کرده و سریال را تمثیلی بر جامعه ی سرمایه داری مدرن و رقابتی میداند. ضمنا هنگام خلق طرح اولیه ی داستان، کتاب های کمیک مثل جنگ سلطنتی و بازی دروغ را می خوانده که از آن ها بسیار تاثیر پذیرفته است.

موافقت کارگردان با بداهه در سریال اسکویید گیم :

طبق مصاحبه هایی که کارگردان “هوانگ دونگ هیوک” با رسانه های مختلف داشته ، او با هم فکری تیم ساخت سریال و بداهه های بازیگران اهمیت می داده و بخش هایی را بداهه از بازیگران ،فیلم برداری و در سریال قرار داده است.

برای مثال : صحنه ی برخورد اول “گی هون” با دختر هم تیمی آینده اش در بازی ،یعنی سه بیوک، کاملا بداهه و اصطلاحا بدون کات گرفته شده که  پس از ریختن لیوان قهوه ی سه بیوک، رفتار واقعی و بدون هماهنگی دو بازیگر، ثبت شده و به گفته ی بازیگر اصلی، هم رفتار او خنده دار است و هم اگر بیننده دقت کند، سه بیوک چهره ی خود را به دلیل خنده پوشانده و شانه هایش بیشتر پیداست که کمی هم می لرزد و نشان از بداهه بودن آن تکه از سریال دارد. بر عکس خیلی کارگردان ها “هوانگ دونگ هیوک” ، این مدل استفاده از بداهه ها را دلیلی بر واقعی جلوه دادن صحنه ها می داند. در مقاله تحلیل و نقد سریال بازی مرکب بیشتر به این موضوع اشاره شده است.

حقایق جالب درباره سریال بازی مرکب
حقایق جالب درباره سریال بازی مرکب

دانستنی هایی درباره ی عروسک معروف اسکویید گیم :

عروسک بزرگ رباتی اسکوید گیم که برخی آن را با عروسک آنابل کانجورینگ مقایسه می کنند؛ این روز ها معروف و حتی پر فروش شده است؛ در این بازی، عروسک آوازی را می خواند که بازیکنان فرصت دارند حین آن حرکت کنند. معنی آواز این است :

این مطلب را هم ببینید
بهترین فیلم های زامبی محور + امتیاز IMDB

“گل ختمی (گل رز شَرِن) ، شکوفه داده است. ”  اسم گل ختمی در کره ای، موگونگ قوآ ، می باشد که عده ای، این عروسک را به این نام می شناسند.

جالب است بدانید، قبل سریال، این عروسک بزرگ ساخته شده و در یک موزه ی ارابه و تسحیلات قدیمی در “یین چه اون” ، در کره ی جنوبی ، قرار داشته است؛ اما عروسک واقعی، دست راست را از مچ نداشته که برای فیلم برداری، آن را امانت گرفته و برای آن دست راست هم گذاشتند و پس از اتمام فیلم برداری آن را به موزه بازگردانده اند.

به گفته ی جونگ هو یون ، بازیگر نقش سه بیوک،عروسک بزرگ رباتی سریال از یک شخصیت  در کتاب های درسیِ مدرسه ی کره ای الهام گرفته شده است.

بعد از ساخت سریال و شناخت همه از عروسک رباتی که حرکت های اشتباه را اصطلاحا موقع چراغ قرمز شناسایی می کند، در یک حرکت خلاقانه، در یک خیابان در کشور فیلیپین، رو به روی خط کشی عابران، یک عروسک رباتی بزرگ ساخته شده است تا به سمت متخلفان، با چشمان لیزری نگاه کند.

حضور شخصیت خود کارگردان بین بازیگران :

شاید جالب باشد بدانید، در بین شخصیت های سریال، نویسنده و کارگردان مجموعه، شخصیت  “پارک سه هه” را با الهام از گذشته ی خود نوشته است. دانشگاهی که در آن بوده و تجربیات خود در کره را در شخصیت “پارک سه هه” گنجانده و خانواده ای تقریبا مثل “پارک سه هه”، داشته است. مثلا شبیه مادر پارک سه هه، مادربزرگ خود کارگردان در بازار سنگ مون دانگ ، غرفه داشته که به گفته ی تحلیل گران، درک کارگردان از جزییات اینچنین از شخصیت ها، توانسته حال و هوای واقعی تری به سریال ببخشد. نکته ی جالب دیگر این که کارگردان سریال، هنگام نوشتن داستان  در سال 2008 با بدهی و مشکلات مالی بسیار، دست و پنجه نرم می کرده است.

بازیگران اسکویید گیم :

لی جونگ جئه ، جونگ هو یون ، پارک هه سو ، وی ها جون ، او یونگ سو ، هو سونگته، انوپام تریپاتی و کیم جو ریونگ از بازیگران اصلی این مجموعه هستند.

در آمار بازخوردهای این سریال، بالای ۹۵ درصد، رضایت دیده می شود و این علاقه مندی تا جاییست که بعد از پخش سریال، کفش، لباس ها و خوراکی های نوستالژیک موجود در سریال، پر فروش شده و تمام موضوعات اشاره شده در سریال هم مورد استقبال و مصرف در زندگی روزانه ی افراد قرار گرفته است و گفته میشه افرادی که این سریال را ندیده باشند، شاید دیگر در فضای مجازی، بسیاری پست ها، مطالب و تکه کلام ها را متوجه نشوند.

سریال بازی مرکب
سریال بازی مرکب

دلیل نام گذاری سریال به بازی ماهی مرکب :

بازی مرکب، بازی ششم و البته آخر مسابقات مرگ آور سریال است، برگرفته از بازی ماهی مرکب سنتی کودکان که یه نوع دنبال بازی به حساب می آید. بازیِ بیرون کردن رقیب در میدانی با شکلی نمادین از ماهی مرکب است که پس از گذر از رقیب می توانی بدوی، بتازانی و در نهایت برنده باشی. کارگردان  سریال می گوید: این بازی سنتی کره ای را در کودکی، بسیار خوب بازی می کرده است.

مفهوم بازی مرکب در زندگی :

همیشه ما انسان ها در تلاشیم تا کاری انجام بدهیم اما گاهی درست مثل بازی ماهی مرکب،  تنها کار لازم، جان سالم به در بردن یا قسر در رفتن است و بعد در جایی دیگر دویدن. این جمله، ممکن است خنده دار به نظر می رسد اما واقعا اگر انسان ها درک کنند، گاهی لازم است فقط در برابر مشکلات، مزاحمت ها و موانع، محتاطانه جای خالی بدهند و اصطلاحا در بروند و موفقیت بیشتری در زندگی حاصل می کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *