0

موارد پنهان و جالب روی وسایلی که کاربردشان را نمی دانیم

بازدید 195

رازهای پنهان وسایلی که کاربردشان را نمی دانیم!

در زندگی مدرن امروزی، محصولات کارخانه ای بسیاری هستند که در طول روز بارها و بارها از آن ها استفاده می کنیم. تصور ما این است که همه چیز را راجع به آن ها می دانیم اما نکات جالب و غافل گیرانه ای راجع به بسیاری از آن ها وجود دارد که ممکن است سال ها از معنا و کاربرد اصلی مورد نظر طراح یا سازنده آن بی اطلاع باشید. مطلب امروز به شما کمک می کند تا این بار بیشتر دنبال نشانه ها و کاربرد های تازه از محصولات باشید و یک بار دیگر با نگاهی تازه به این وسایل نگاه کنید.

حفره روی دسته آبنبات چوبی
حفره روی دسته آبنبات چوبی

حفره روی دسته آبنبات چوبی

اگر آبنبات چوبی را تا انتها بخورید می بینید روی دسته آن که اغلب پلاستیکی است که یک حفره وجود دارد. بچه ها این حفره را خوب می شناسند و سعی می کنند با لیس زدن آن تکه کوچک آبنبات را هم میل کنند. گاهی با لیس زدن این قسمت، بخش های دیگر باقی مانده آبنبات در پشت آبنبات شل شده و روی زمین می افتد. آیا کاربرد این حفره را می دانید؟ یا اصلا تا کنون متوجه آن نشده اید؟ این حفره به این دلیل روی دسته گذاشته شده که هنگام ریختن مواد آبنبات روی آن، قسمتی از مواد به داخل دسته نفوذ کرده و مانند چسب محکمی آبنبات را روی دسته نگه دارد. اگر این حفره نباشد، ممکن است آبنبات روی دسته خرد شده، از هم بپاشد و روی زمین بریزد.

علت وجود رنگ های در ته تیوب خمیردندان ها
علت وجود رنگ های در ته تیوب خمیردندان ها

علت وجود رنگ هایی در ته تیوب خمیردندان ها چیست؟

چنانچه تیوب خمیردندان خود را بررسی کنید در پایین آن، چند رنگ که ممکن است سبز، آبی، قرمز و یا مشکی باشد وجود دارد. وجود این لکه های مربع شکل، بی دلیل و اتفاقی نیست. این مربع های رنگی یک کاربرد بسیار مهم داشته و در واقع به ما اطلاعاتی سریع، از محتوای درون خمیردندان ها می دهند. رنگ سبز نشان از محتوای کاملا خالص، طبیعی و ارگانیک دارد. رنگ آبی، نشانه محتوایی شامل ترکیب مواد شیمیایی و طبیعی بوده که درصد بیشتری از  آن را مواد طبیعی تشکیل می دهد. رنگ قرمز، نشان از مواد شیمیایی بیشتر درون خمیر دندان شماست و در نهایت رنگ مشکی نشان دهنده استفاده کامل از ترکیبات شیمیایی درون محتوای خمیردندان است. اکنون که معنا و کاربرد این مربع های رنگی در انتهای تیوب خمیردندان را می دانید با یک نگاه سریع به خمیردندان می توانید از محتوای آن با خبر شده و بهتر خمیردندان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

فلش کوچک موجود در صفحه آمپر بنزین
فلش کوچک موجود در صفحه آمپر بنزین

فلش کوچک موجود در صفحه آمپر سوخت در خودرو

همیشه هنگام رانندگی در خودرو، به عنوان راننده بارها و بارها میزان سوخت را در صفحه آمپر رو به رو چک می کنیم. قطعا متوجه علامت یک پمپ بنزین روی این صفحه شده اید. معمولا افراد به دلیل عادی و تکراری شدن، این علامت را با دقت نگاه نمی کنند و شاید هرگز متوجه  فلش کنار آن نشوند. وجود این فلش اتفاقی و بی دلیل نیست. این فلش در واقع نکته مهمی راجع به خودرویی که سوار آن هستید می گوید. جهت فلش به هر سمتی باشد، باک ماشین در آن سمت قرار دارد. دفعه بعدی که برای سوخت گیری به پمپ بنزین مراجعه داشتید با یک نگاه سریع به صفحه نمایش سوخت، می توانید جهت ایستادن و سوخت گیری خودرو را بیابید‌.

وجود سوراخ در شیشه هواپیما
وجود سوراخ در شیشه هواپیما

وجود سوراخ در شیشه هواپیما

اگر شما جزء افرادی هستید که به نشستن کنار شیشه در هواپیما، علاقه مند هستید، حتما متوجه یک حفره یا سوراخ ریز در شیشه هواپیما شده اید. بعضی افراد با دیدن این سوراخ احساس خطر می کنند و فکر می کنند هواپیما ایراد یا نقصی دارد. اما این سوراخ هم، بی دلیل و اتفاقی تعبیه نشده، نه تنها ایراد یا نقص هواپیما نیست بلکه کاربرد بسیار مهم آن، افزایش ایمنی جو داخل هواپیما و متعادل سازی فشار هوای درون با بیرون هواپیماست.

بندینک پشت یقه پیراهن
بندینک پشت یقه پیراهن

بندینک پشت یقه پیراهن

عده زیادی به ویژه آقایان هنگام تعویض لباس، پس از بازگشت به منزل لباس های آستین بلند خود را از قسمت یقه آویزان کرده که معمولا سریعا سُر خورده و می افتد. برای حل این مشکل پشت اکثر لباس های آستین بلند، وسط یک بندلیک دوخته شده است که اکثرا افراد کاربرد آن را نمی دانند و حتی متوجه آن نمی شوند. در صورت آویزان کردن لباس از این قسمت لباس دیگر سر نمی خورد و روی زمین نمی افتد، همچنین داخل لباس که قرار است با بدن شخص تماس داشته باشد دیگر با آویزان شدن از پشت لباس، با دیوار یا سطوح دیگر، تماس پیدا نمی کند.

فرچه پله برقی
فرچه پله برقی

فرچه کنار پله برقی

ممکن است با عجله از بیرون به شلوغی داخل ساختمان مترو وارد شده و سپس متوجه اثر لگد دیگران یا گرد و خاک روی کفش خود شوید. سپس با قرار گرفتن روی پله برقی کفش های خود را به برس و فرچه لبه پله ها نزدیک کرده و سعی کنید کفش های خود را در این فاصله پاک کنید، اما کاربرد اصلی این برس ها، هشدار برای نزدیک شدن به لبه پله و اعلام خطرِ گیر کردن شما به نوارهای داخل کناره پله، می باشد. این برس ها، به منظور هشدار برای رعایت فاصله از لبه های پله برقی ساخته شده اند و برای پاک کردن یا برق انداختن کفش های شما نیستند.

علت وجود سوراخ در درب خودکار
علت وجود سوراخ در درب خودکار

علت وجود سوراخ در در خودکار

درست در بالای در خودکارهای بیک، یک سوراخ کوچک وجود دارد. بعضی افراد متوجه این سوراخ نمی شوند، برخی گمان می کنند اشتباه خط تولید بوده، عده ای نیز فکر می کنند دلیل خاصی پشت این حفره ریز موجود در در خودکار نبوده و کاملا غیرعمدی است. در این میان عده ای، شرکت سازنده خودکار یعنی بیک را متهم به طراحی عمدی برای سوراخی برای خشک کردن جوهر خودکار به منظور نیاز به خودکارهای بیشتر کردند تا به فروش بیشتر دست یابند. بله طراحی این سوراخ عامدانه اما نه به خاطر تقلب در فروش، بلکه برای نجات جان کودکان در نظر گرفته شده است. طراحان خودکار بیک به دلیل سر و کار داشتن کودکان با لوازم تحریر، این خطر را پیش بینی کرده اند که ممکن است کودکان درِ خودکار را داخل دهان خود بگذارند و ممکن است حتی آن ها را قورت دهند. در هر صورت با پریدن اتفاقی درِ خودکار به نای کودک و بستن راه تنفس، این سوراخ مانع خفگی وی می شود.

این مطلب را هم ببینید
شب یلدا چیست؟
برآمدگی های کوچک در صفحه کلید
برآمدگی های کوچک در صفحه کلید

برآمدگی های کوچک در صفحه کلید

برآمدگی های روی حرف J و F، عمدی بوده و در واقع برای قرار گرفتن انگشت اشاره و تایپ راحت تر، بدون نیاز به نگاه کردن به کیبورد می باشد. این برآمدگی به انگشت اشاره کمک می کند هر بار با لمس، بتواند جایگاه وسط در صفحه کلید را پیدا کرده و بهتر به حروف دسترسی داشته باشد.

سوراخ روی درب قوطی های نوشابه
سوراخ روی درب قوطی های نوشابه

سوراخ روی درب قوطی های نوشابه

اکثرا افراد بعد از باز کردن درب قوطی های نوشابه آن را بر گرداننده و تلاش می کنن تا با دهان از سوراخ آب خورده یا نی را با دست در سوراخ نگه دارند؛ اما بهتر است بدانید سوراخ روی دسته کوچک روی قوطی، مخصوص نگه داری نی ساخته شده است. با قرار دادن نی درون سوراخ آن، دیگر گاز دردن نوشیدنی نی را به بیرون هل نمی دهد و نی محکم در جای درست قرار می گیرد و نوشیدن را، راحت تر می کند.

حفره وسط ملاقه های اسپاگتی یا ماکارونی
حفره وسط ملاقه های اسپاگتی یا ماکارونی

حفره وسط ملاقه های اسپاگتی یا ماکارونی

حفره وسط ملاقه اسپاگتی، تنها برای آبکش کردن نیست بلکه کاربرد دیگری دارد که اینجا بیان می کنیم. هنگام پخت ماکارونی، برای پیدا کردن میزان ماکارونی لازم برای هر نفر کافیست یک دسته ماکارونی خشک را تا اندازه ای که در حفره وسط ملاقه جا می شود قرار دهید. این میزان ماکارونی، مناسب برای پخت یک نفر می باشد. بنابراین حفره وسط ملاقه برای اندازه گیری سرآشپز می باشد.

استوانه کنار شارژر لپ تاپ
استوانه کنار شارژر لپ تاپ

استوانه کنار شارژر لپ تاپ

همان طور که می دانید اطراف سیم های حامل جریان الکتریکی، یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود که ممکن است به مرور زمان، نویز و اختلالی برای دستگاه ایجاد کند. قطعه استوانی شکل در شارژر دستگاه ها، فریت بید نام دارد که در واقع شامل ماده ای به نام فریت بوده، این قطعه، تداخل مغناطیسی ایجاد شده توسط جریان الکتریکی را جذب و مانند فیلتری، مانع تاثیر آن بر مدارات الکترونیکی داخل دستگاه می شود.

سوراخ های موجود در کفش های آل استار
سوراخ های موجود در کفش های آل استار

سوراخ های موجود در کفش های آل استار

عده ای تصور می کنند دو سوراخ موجود در بدنه کفش آل استار، برای رد کردن بند کفش و محکم تر کردن کفش در پا ساخته شده است اما این طور نیست آن ها برای رد کردن بند کفش یا حتی برای زیبایی ساخته نشده اند. با توجه به پوشیده بودن و ساق داشتن بیشتر کفش های آل استار، این سوراخ ها برای تنفس پا و رفت و آمد هوا به داخل گذاشته شده اند.‌

علت وجود پرچ روی شلوار جین
علت وجود پرچ روی شلوار جین

علت وجود پرچ روی شلوار جین

از ابتدای ظهور پارچه های جین، بیشتر لباس های جین از جمله شلوار جین، مورد استفاده قشر کارگر قرار می گرفت که چون ساعات طولانی با آن ها مشغول کار بودند، خیاطان و طراحان، مجبور بودند روی درزهای درمعرض پارگی ، محکم کاری داشته باشند. با توجه به کلفتی این نوع پارچه، محکم کردن دوخت در قسمت هایی که دو سه لایه پارچه روی هم قرار می گرفتند مثل قسمت جیب های کوچک بالای شلوار جین، بسیار سخت بوده، بنابراین از پرچ ها، برای سفت کردن دوخت های گوشه جیب ها، استفاده می کردند. بنابراین پرچ های روی جیب های شلوار جین کاربردی هستند و جنبه زینتی ندارند.

استفاده از جعبه فویل
استفاده از جعبه فویل

استفاده از جعبه فویل

بسیاری افراد پس از خریدن فویل، آن را از جعبه خارج کرده و در کشو میگذارند. ضمن این که پس از خروج فویل از جعبه، سطح آن چروک می شود، قطعا برای مصارف آشپزخانه ، راه بهداشتی و تمیزتر این است که فویل در جعبه خود نگه داری شود. جالب است بدانید چنانچه دو طرف مشخص شده در جعبه فویل را با فشار دادن باز کنید می توانید آن را آویزان کرده و بعد فویل را به صورت رولی درست مانند دستمال های رولی، بیرون کشیده و هر اندازه از آن مورد نیاز است را ببرید.

مارک ظرف روی بسته محصولات آرایشی بهداشتی
مارک ظرف روی بسته محصولات آرایشی بهداشتی

مارک ظرف روی بسته محصولات آرایشی بهداشتی

روی بسته اکثر محصولات آرایشی بهداشتی، مانند کرم ها و لوسیون ها، یک مارک به صورت ظرف دیده می شود که روی آن اعدادی چون 12m24 , m18 , m دیده می شود. این اعداد که اکثرا افراد آن را علامتی مانند استاندارد دانسته و معنای دقیق آن را نمی دانند، کاربرد بسیار مهمی دارند. اگر شما از مصرف کنندگان محصولات آرایشی بهداشتی هستید بهتر است بدانید این اعداد گویای این می باشد که بعد از باز نمودن درب محصولات آرایشی بهداشتی، چه مدت می توان از محصول بدون فاسد شدن از آن استفاده نمود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *