0

نقد فیلم هالووین به پایان میرسد

بازدید 118

تحلیل و نقد فیلم هالووین به پایان میرسد Halloween Ends 2022

تاریخچه مجموعه فیلم هالووین

در پاییز سال 1978، جان کارپنتر (John Carpenter)  با الهام از فیلم روانی (Psycho 1960) آلفرد هیچکاک و کریسمس سیاه (Black Christmas 1974) باب کلارک ، یک فرنچایز فیلم راه اندازی کرد که به کلاسیک کالت پرطرفدار وهمچنین برجسته ترین اثر در ژانر اسلشر تبدیل شد که  تا آخرین سری تولید شده آن محبوبیت زیادی در بین طرفداران سینما به دست آورد. داستان اصلی این مجموعه فیلم روایتی از شخصیتی شرور ، یک قاتل بی رحم به نام مایکل مایرز (michael myers) است که به خاطر قتل خواهرش جودیت مایرز دستگیر و به آسایشگاه فرستاده شد اما 15 سال بعد از آنجا فرار می کند و به صورت بیرحمانه مردم شهر هادونفیلد را قتل عام می کند . بعد از 50 سال ، داستان اصلی هالووین ، متشکل از 13 فیلم ، پاییز امسال (2022) با نام هالووین به پایان میرسد به انتهای خود رسید .

معرفی فیلم هالووین به پایان میرسد Halloween Ends 2022

هالووین به پایان میرسد (Halloween Ends 2022) یک فیلم اسلشر به کارگردانی دیوید گوردون گرین و نویسندگی مشترک گرین، دنی مک براید ، پل براد لوگان و کریس برنی است. این فیلم دنباله ای بر هالووین می کشد (2021)، سیزدهمین قسمت از مجموعه هالووین ، و آخرین فیلم در سه گانه دنباله هایی است که با فیلم 2018 شروع شد ، که مستقیماً داستان فیلم 1978 را دنبال می کند . جیمی لی کرتیس ، اندی ماتیچاک ، روآن کمپبل ، ویل پاتون ، کایل ریچاردز و جیمز جود کورتنی در این فیلم نقش آفرینی می کنند . این فیلم حول محور کوری کانینگهام، مرد جوانی می‌گذرد که عاشق نوه لوری استرود می‌شود ، در حالی که مجموعه‌ای از اتفاقات، از جمله تقابل او با مایکل مایرز ، او را به یک قاتل سریالی تبدیل می‌کند.

Halloween Ends 2022
Halloween Ends 2022

از تولید تا اکران

قبل از اکران هالووین (Halloween) در سال 2018، مک براید ( نویسنده فیلم ) تأیید کرد که او و گرین (کارگردان) قصد داشتند دو فیلم پشت سر هم درباره هالووین ساخته شود ، اما تصمیم گرفتند صبر کنند و منتظر واکنش به فیلم اول باشند . پس از موفقیت فیلم اول، در جولای 2019، عنوان فیلم به همراه Halloween Kills اعلام شد . گرین قصد داشت به هر فیلم در این سه گانه موضوع منحصر به فرد خود را داشته باشد . هالووین به پایان میرسد داستان یک “عشق” است. جان کارپنتر سازنده نخستین فیلم هالووین این اثر را به عنوان یک «انحراف» از فیلم های قبلی خود توصیف کرد. پس از تأخیر اکران فیلم به دلیل بیماری همه گیر کووید 19 عکاسی پروژه در گرجستان انجام شد و از ژانویه تا مارس 2022، فیلمبرداری مجدد شد . اواسط سال 2022 در لس آنجلس به صورت پیش نمایش اکران شد و در روز 14 ماه اکتبر سال 2022 توسط کمپانی یونیورسال پیکچرز در ایالات متحده به نمایش کامل درآمد. پخش فیلم به مدت 60 روز به طور همزمان در سطوح پولی آغاز شد.

روایت فیلم

داستان فیلم هالووین به پایان می رسد (Halloween Ends) زمان چهار سال پس از وقایع فیلم هالووین در سال 2018، است که لوری (Jamie Lee Curtis) تصمیم گرفته که خود را از ترس و خشم رها کند و زندگی را در آغوش بگیرد. اما وقتی مرد جوانی به نام کوری (Rohan Campbell) متهم به کشتن پسری می شود که از او نگه داری می کرد، موجی از خشونت و وحشت به راه می افتد که لوری را مجبور می کند تا بالاخره یک بار برای همیشه با شیطانی که نمی تواند کنترلش کند، مقابله کند. کرتیس که یکی از عوامل اجرایی فیلم بود در آن زمان ادعا کرد که این فیلم تکان‌دهنده خواهد بود و علاقه مندان را نیز شوکه خواهد کرد . آکاد  که جز گروه تهیه کنندگان هست اظهار داشت که (هالووین به پایان می‌رسد) دارای داستانی محافظه‌کارانه‌ تر از فیلم (هالووین می‌کشد) میباشد و کارگردانش این فیلم را یک داستان صمیمی تر و بهتر و شبیه به فیلم (کریستین کارپنتر) تولید سال ۱۹۸۳ دانست و اذعان کرد که این فیلم از فیلمهایی مانند قصاب (The Butcher) ، کابوس (The Nightmare) و نگهبان (The Ward) الهام گرفته است.

نقد فیلم: بخش اول 

(هشدار: نقد این فیلم همراه با اسپویل بخشی از داستان فیلم میباشد )

هالووین به پایان میرسد (Halloween Ends 2022) یک اثر ترسناک ولی بسیار عجیب است که تا به الان نقدها و نظرات مختلفی درباره آن انجام شده است . بعضی ها این فیلم را نفرت انگیز خواندند و بعضی ها آن را سرگرم کننده توصیف کردند . این فیلم مخلوطی از دو یا سه فیلم مختلف از کالکشن هالووین است . هالووین به پایان میرسد شاید بدترین فیلم این مجموعه نباشد اما فاقد یک پیام منسجم است . بهترین تعریف ” نقد ” برای آخرین قسمت هالووین مثل این است : فیلنامه آن توسط افرادی نوشته شده است که حتی با یکدیگر در تماس نبوده اند و این باعث ساختار شکنی در روایت آن میشود . داستان این فیلم علی الخصوص رابطه بین مایکل و لوری هیچ ارتباطی با دو اثر تولید شده سال 2018 (Halloween) و 2021 (Halloween Kills) ندارد . در این فیلم شخصیتها کاملا جدید نوشته شده است و قرار است اتفاقات زیادی بین آنها بیافتد که این مسئله ارزش پایان این سه گانه را کمتر می کند . این فیلم افتتاحیه و شروع بسیار عجیبی دارد . متاسفانه سکانس اول (Halloween Ends) از جایی شروع نمی شود که در قسمت قبلی در پارسال تمام شده بود ؛ در این فیلم یک شخصیت جدید به نام کوری (Rohan Campbell) وجود دارد که پرستار بچه است ، به طور خیلی اتفاقی و با اشتباه خود باعث کشته شدن یک کودک میشود . بعد از این حادثه تا یکسال بعد ، کل شهر از او متنفر میشوند در صورتیکه این ماجرا تصادفی رخ داده است . در هیاهوی خشم مردم شهر ، و آزار کوری توسط چند قلدر مدرسه با حمایت لوری (Jamie Lee Curtis) پشتیبانی می شود . شروع فیلم با داستان غم انگیز کوری شروع میشود که شخصیت پردازی  او  در این فیلم از بقیه پررنگ تر است . او با اینکه رابطه عاشقانه ای با نوه لوری استرود و پرستار بیمارستان شهر ، آلیسون نلسون (Andi Matichak) در داستان دارد تا فیلم را جلو ببرد ولی بخاطر آن کودک ، دائما مورد آزار و اذیت مردم شهر قرار میگیرد . به هر حال در ابتدای فیلم ، هیچ توضیحی در مورد اینکه بدمن داستان ، مایکل مایرز (Michael Myers / The Shape) کجاست و چه کار می کند وجود ندارد و میخواهد روی داستان شخصیت های جدیدش تمرکز کند . این تمرکز تا زمانی اتفاق می افتد که مایکل مایرز و کوری باهم ارتباط برقرار می کنند و از آنجا فیلم جان تازه ای میگیرد و فیلم از اینجای داستان تا انتها خوب و دوست داشتنی تر میشود .

فیلم (Halloween Ends) ، در اصل ضعیف ترین سه گانه از فرنچایز هالووین است . با اینکه این مجموعه فیلم در یک روند مشابه با اندک تغییراتش تکراری شده و برای مخاطب قابل حدس است . آنها همیشه باید یک قاتل روانی ماسک دار شبیه شخصیت بدمن فیلم جمعه سیزدهم (Friday the 13th) جیسون وورهیز ، با نقابی بر صورت و یک چاقوی بزرگ ، تبدیل به یک قاتل سریالی شده که از دهه 80 میلادی تا به الان میخواهد افراد را بکشد را ببیند و همیشه در پایان فیلم قبلی و بعدی آن هیچ تفاوتی را مشاهده نمی کند . درست است شخصیت ها هر کاری که میخواستند برای جذابتر شدن فیلم انجام دادند ولی نتیجه آخرین فیلم سریالی و خاطره ساز قابل رضایت مخاطبین نبود .

اگر در فیلم هالووین می کشد (Halloween Kills) داستان بر روی این محور بود که لوری استرود شخصیت مهمی نیست در هالووین به پایان میرسد (Halloween Ends) متوجه میشویم که مایکل مایرز کاراکتر مهمی نیست !!! در صورتیکه هست . خوشبختانه مایک در این فیلم وجود دارد . شخصیت قاتل سریالی محبوب طوری که وجودش با شرارت آغشته شده ، بطوریکه شخصیتهای فیلم حتی نمی خواهند به چشمان او نگاه کنند . این طبیعی است در حالیکه در طول فیلم ارتباط بین کوری و مایکل بسیار بهم نزدیک بود اما در اواخر فیلم مایکل برای قربانی کردن ، کوری را میکشد و هسته اصلی فیلم را با شر و خشونت آغشته می کند . سکانس کشته شدن کوری توسط مایکل از همان جنسی است که مخاطبان از مایکل مایرز در فیلم پر از صحنه های خشونت آمیز هالووین انتظار دارند مشاهده کنند .

هالووین به پایان میرسد Halloween Ends 2022
هالووین به پایان میرسد Halloween Ends 2022

نقد فیلم: بخش دوم

در سال 1978 تماشاگران سینما یکی از مخوفترین چهره های ترسناک در سینما ، بوگیمن یا (michael myers) در فیلم (Halloween) همچنین ستاره درخشان آن فیلم جیمی لی کرتیس (Jamie Lee Curtis) را کشف کردند . اکنون بعد از 50 سال ، بالاخره به پایان این فرنچایز و سه گانه آخر آن با دیوید گوردون گرین با هالووین از سال 2018 می رسیم . طرفداران فیلم ترسناک می دانند که شاید این فیلم آخرین حضور خانم کرتیس در این فرنچایز و فینال تقابل با مرد پشت نقاب باشد و این همان چیزی هست که ما منتظر آن هستیم. لوری استورد (michael myers) از زمانی که مرد مخوف پشت ماسک با رویدادهای وحشتانکی که برای هادونفیلد ساخته و دچار (اختلال تنش‌زای پس از رویداد) شده، الان لحظه ای آرامش پیدا کرده است . زمانی که اتفاقی غم انگیز  برای نوه خود آلیسون و کوری رخ می دهد . او متوجه میشود  که روآن کمپبل (کوری) صفات شیطانی پیدا کرده  و با نوه اش رابطه دارد و این رابطه با دخالت او زیاد مخفی نمی ماند زیرا لوری در تقابل  با کوری و سپس با آلیسون در می آید. یکی دیگر از جنبه های شخصیت لوری استرود که از فیلم اصلی تا به الان در کنار تمام سختی هایی که کشیده در او ندیده بودیم  ، اینست که او کمی شادتر است و با آرامش زندگی می کند و در نهایت با کابوسی که تقریبا زندگی او را در برگرفته بود کنار می آید . لی کرتیس این نقش را با وعده آخرین حضور خود پذیرفت . او علاوه بر بازی نقش خود ،معارفه های دیگری با شخصیتهای فیلم مانند :  افیسر ویل پاتونهاوکینز ، کایل ریچارد لیندزی والاس و آلیسون کوری بدون پرداختن زیاد به شخصیت آنان در هالووین به پایان میرسد انجام می دهد. آخرین قسمت هالووین با بازی جیمی لی کرتیس به او این فرصت را می دهد که یک چیز جدیدی را برای لوری به ارمغان بیاورد و این مورد برای مخاطبان یک برداشت جدید و رضایت بخش همراه با یک ریسک پرخطر بود.

این مطلب را هم ببینید
معرفی 10 سریال برتر خارجی 2022 + امتیاز IMDB

معرفی شخصیتهای فیلم

جیمی لی کرتیس (Jamie Lee Curtis) به غیر از هالووین به پایان میرسد در 7 سری قبلی این مجموعه در سالهای 1978، 1981، 1982، 1998، 2002، 2018 و 2021 هم نقش آفرینی کرده و مهمترین عنصر موفقیت این مجموعه به مدت چهار دهه بوده است. جیمی لی کرتیس ، نقش لوری استرود را در مجموعه فیلم هالووین نقش آفرینی می کند. حرفه بازیگری او از اولین فیلم هالووین شروع شد و سینما دوستان او را به عنوان “ملکه فریاد ” در آن زمان معرفی کردند. اگرچه کورتیس به خاطر فهرست طولانی فیلم‌های ترسناک و اسلشر شناخته می‌شود، اما وی برای فیلمهایی مانند دستگیری خانگی ، جمعه عجیب ، دروغ‌های واقعی ، چاقوها بیرون ، و آخرین فیلم پرفروش، همه‌چیز همه‌جا همه در یک زمان ، شهرت دارد. در کارنامه او فیلم هایی مانند عمارت جن زده و سرزمین های مرزی دیده می شود، که در سال 2023 منتشر میشود.

اندی ماتیچاک (Andi Matichak) در نقش آلیسون نلسون و نوه لوری استرود در هالووین به پایان مرسد را بازی کرده و مجموعا در 3 قسمت از این مجموعه فیلم به ایفای نقش پرداخته است . آلیسون در فیلم هالووین 2018 نقش اصلی بود و از آن زمان تاکنون بخشی از این سه فیلم است .

اندی ماتیچاک بازیگر سریال های تلویزیونی محبوبی مانند Assimilate , Foxhole و Son نیز هست . او همچنین در فیلمهایی مانند 666 Park Avenue , Orange Is The New Black و Blue Bloods ظاهر شده است.

جیمز جود کورتنی (James Jude Courtney) که در کنار بازیگری ، بدلکار نیز هست ، نقش قاتل نقابدار ” مایک مایرز “در دو قسمت آخر را بازی می کند. او در بسیاری از برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی مانند Babylon 5 ، Philadelphia Experiment II ، Buffy The Vampire ایفای نقش کرده است.

کوری کونینگهام (Rohan Campbell) در این فیلم نقش برجسته ای انجام می دهد و محدوده قابل توجهی برای این شخصیت به ارمغان می آورد. این کاراکتر یک افزونه جذاب برای داستان است و در سومین فیلم ، پیوندی پایدار بین کورتیس و او ایجاد کرده که به راحتی می توان درک خود را نسبت به آنچه که آنها از سر خود می گذرانند پیدا کرد . (Halloween Ends) حالا با وارد کردن کوری به پیش زمینه ترکیب جدیدی خواهد داشت که قبلا در این سری فیلم کشف نشده است . کمپبل در نقش کوری از یک پسر بی دست و پا و آرام به سمت تاریکی مطلق می رود و در این فیلم نشان می دهد که وجود شیطان چقدر مسری است . به عنوان مثال با مخفش شدن مایکل در فاضلاب شهر ، هادنفیلد و ساکنان آن را به سمت جرم و جنایت برده است و این به خاطر حضور مایکل در حومه شهر است .

در سکانس برخورد کوری با مایکل در فاضلاب شهر در هنگام درگیری با هم کوری به چشمان مایکل نگاه می کند و آنجاست که انگار یک نیروی شیطانی از مایکل به کوری انتقال داده میشود و او را با غریزه قتل آشنا می کند . از اینجای داستان به بعد شاهد قتلهای سریالی از سوی کوری و یا با همکاری مایکل درون داستان هستیم . وجود این نیروی شیطانی درون کوری آنقدر بدیهی بنظر می رسد که در اوسط فیلم تبدیل به یک روان پریش مطلق و قاتلی بیرحم ، شبیه مایک مایرز میشود تا به از بین رفتن او توسط مایکل ادامه پیدا میکند .

معرفی کارگردان  

دیوید گوردون گرین (David Gordon Green) ، با برگرداندن مایکل مایرز در این سه گانه فرصتی بدست آورد که سطح متفاوتی را در چگونگی بررسی آنها به مخاطب نشان دهد . متاسفانه این فیلم به اندازه فیلمهای قبلی خود ترسناک نیست و موضوعی که مخاطبان این فیلم را نا امید می کند فقدان شخصیت منفی اصلی (مایک مایرز) در نیمی از فیلم است . این فیلم 90 دقیقه ای فقط در 30 دقیقه اول با طرح داستان جدیدش مشکل انتقال پیام از سناریو به مخاطب را دارد ، ولی اگر این مشکل را نادیده بگیریم می توان درک کرد گرین ، برای مخاطب در ادامه فیلم اثری جدید خلق می کنند . البته یک کارگردان خلاق تر میتوانست با هالووین به پایان میرسد یک اثر اسپین آف (پیش نمایش) بسازد چون به گواه منتقدین روهان کمبل (Rohan Campbell) بازیگر شخصیت کوری ، با عملکرد مثبت خود این شخصیت را درآورده است . هیجان در قسمتهایی که کشتارهای فیلم اتفاق می افتد عالی است . موسیقی متن این فیلم اثر : جان کارپنتر ، کودی کارپنتر ، دنیل دیویس انرژی فیلم را به اندازه اثر اصلی که استرود در آن نقش اصلی را بازی می کرد ساخته شده است . آخرین فیلم هالووین در سه گانه گرین بسیار پایه تر و یک اثر تفرقه افکن و یک دنباله غیر منتظره است که برای آوردن عناصر جدید در داخل خود ، شاید یک اثر کامل نباشد ولی داستان خود را با شیوه ای رضایت بخش جستجو می کند .

امتیاز فیلم

هالووین به پایان میرسد (Halloween Ends) با دریافت 49 هزار رای مثبت ، توانست نمره 5 را از مخاطبان سایت IMDB دریافت کند . همچنین در سایت Rotten Tomatoesحدود 40 درصد رضایت و نقد مثبت از صاحبنظران سینما گرفت . در وبگاه متاکریتیک که ملاک آنها میانگین وزنی فیلم است  ، آخرین قسمت هالووین توانست بر حسب نظر 45 منتقد سینما ، امتیاز 47 از 100 را کسب کند که این نشان دهنده میزان نقدهای مختلط و متوسط است. این فیلم با بودجه ای حدود 20 میلیون دلار ساخته شد و در قسمت گیشه توانست 100 میلیون دلار درآمدزایی کند. این آمار کلی فروش این فیلم در سطح آمریکا و کانادا و بقیه کشورهای جهان است.

نکته آخر  

دست اندرکاران فیلم تصمیم گرفته بودند که سه فیلم هالووین را در سالهای 2018، 2021 و 2022 بسازند ، بنابراین از یک کارگردان (دیوید گوردون گری) برای ساخت هر 3 قسمت استفاده کردند این کارگردان در کارنامه خود Mythic Quest 2020 جستوجوی افسانه ای را در قامت یکی از تهیه کنندگان اجرایی دارد . تعدادی از صاحب نظران سینمایی معتقدند «هالووین به پایان میرسد» با تدوین، کادربندی و نگارش بد ، نسبت به دو فیلم دیگر ضعیف‌تر است، گویی این تیم استخدام شده‌اند تا (هالووین به پایان میرسد) را به‌عنوان یک الزام قراردادی بسازند و تلاش می‌کنند هر چه سریع‌تر از آن عبور کنند. . آنچه به احتمال زیاد درست است این است که گرین و تیمش ایده فیلمی واقعا بلندپروازانه ای در مورد دو ماهیت شر و چگونگی ایجاد افراد تنهای خشونت آمیز توسط جوامع ترسناک داشتند ولی اشتباها اینکار داستان فیلم را از هم می پاشد. به عقیده آنها گرین حتی نمی تواند هنر یک کشتن با کیفیت را مدیریت کند، و برخی از قربانیان را با یکنواختی از بین میبرد . فقط یک دی جی طوری کشته میشود که ارزش یادآوری را برای مخاطب داشته باشد. و ما می دانیم که همه اینها به رسیدن لوری علیه مایکل منجر می شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *