0

پیشرفته ترین ربات انسان نمای جهان Ameca + ویدیو

بازدید 705

ربات انسان نما و پیشرفته ی آمکا Ameca

آمکا Ameca ربات مجهز به هوش مصنوعی با صورتی بسیار شبیه انسان و عکس العمل های فوق العاده طبیعی و واقع گرایانه است که  پیشرفته ترین ربات انسان نمای حاضر جهان، بشمار می رود. این ربات شباهت زیادی به فیلم I, Robot با بازی Will Smith دارد. بسیاری از افرادی که فیلم منتشر شده را مشاهده نموده اند از حرکات بسیار طبیعی این ربات انسان نما، شگفت زده شده اند.

شرکت سازنده ی آمکا

شرکت بریتانیایی Engineered Arts، سازنده و خالق ربات آمکاست که به همت ویل جکسون با همکاری گروهی از مهندسان و‌هنرمندان، تأسیس‌شده و در ابتدا روی پروژه های ساده و محدود هنری صنعتی کار می کردند. اما هدف و خواسته ی عمیق آنان تولید چیزی فراتر بود که از سال 2005، به شکل اختصاصی، شروع به ساخت مجسمه های متحرک کرده و سرانجام موفق به ساخت پیشرفته ترین ربات انسان نمای جهان به اسم آمکا Ameca شدند.

Ameca
Ameca

هوش مصنوعی

در ساخت ربات انسان نمای آمکا (Ameca) از هوش مصنوعی استفاده شده است. سال هاست انسان ها دنبال ساخت ماشین هایی با قابلیت انسان یا فراتر از آن هستند. این قابلیت ها ممکن است فیزیکی باشد برای حمل بار سنگین و…یا ممکن است مربوط به محاسبات و فکر، مثل پردازش اطلاعات پیچیده باشد. نکته ی مهم اینجاست که یک ماشین زمانی می تواند هوشمند باشد که به کنترل و فرمان لحظه ای ما نیاز نداشته  نباشد، بلکه پس از ساخت و روشن کردن، خود ماشین یا ربات، به تنهایی سیستم قدرتمندی در دریافت اطلاعات، تحلیل و پردازش اطلاعات و همچنین قابلیت یادگیری و گسترش نیز داشته باشد و خودش بدون نیاز به کنترل با هرنوع ریموت و بدون دخالت انسان، عکس العمل درست نیز داشته باشد. هرماشینی که مثل آمکا (Ameca) ، این قابلیت را داشته باشد، در ساخت آن از هوش مصنوعی یاAI ، که در واقع مخفف  Artificial Intelligence است استفاده شده است. خودرو های خودران، بازی های یارانه ای و بسیاری ربات ها مجهز به هوش مصنوعی هستند.

ربات انسان نمای آمکا Ameca
ربات انسان نمای آمکا Ameca

هوش یادگیری آمکا

ربات آمکا، توانایی دسته بندی اطلاعات بر اساس الگوهای موجود در حافظه و نیز امکان سعی و خطا و به عبارتی یادگیری مشابه انسان را دارد. مثلا اگر کسی یک بار، به صورت ربات آمکا دست بزند، ربات این تماس را، تحلیل کرده و بر اساس اطلاعات، ممکن است به این نتیجه برسد دست و تماس با صورت او مزاحم او بوده است و صورت خود را درهم رفته کند تا فرد مقابل، متوجه اکراه او شده و از تکرار رفتار منصرف شود ولی در صورت مشاهده ی دوباره ی این رفتار، دقیقا همان رفتار تکراری را لزوما نشان نمی دهد و بر اساس تجربه ی قبلی، حتی می تواند رفتار متفاوتی نشان دهد.

Ameca Robot
Ameca Robot

قابلیت و ویژگی های آمکا Ameca ربات انسان نما

آمکا در واقع هم دارای تکنولوژی هوش هم تکنولوژی بدن مصنوعیست و ترکیب هوش مصنوعی وبدن پیشرفته، با هم موجودی شگفت انگیز شبیه انسان را به وجود آورده است؛ چیزی که با علامت AI×AB نشان می دهند. کاملا واضح است اگر بخواهیم ،یک نرم‌افزار یا هوش مصنوعی مثل مغز انسان بسازیم، این هوش باید با یک سخت افزار دقیق و پیشرفته، یعنی یک بدن با حسگرهای دقیق در ارتباط باشد، تا بتواند با محیط ارتباط بگیرد. در ربات آمکا، علاوه بر نرم افزار، سخت افزار یا بدن ربات، بسیار دقیق طراحی شده است.

این مطلب را هم ببینید
مشخصات و قیمت موبایل اپل آیفون iPhone 14 Pro Max

در حافظه ی ربات آمکا، با الهام از سیستم عصبی مغز انسان‌، الگوهایی ثبت شده است، چنانچه در شرایط مشابه الگوها قرار گرفت با حسگرهایی مشابه حسگرهای طبیعی بدن انسان، اطلاعات را دریافت و سپس درست مانند انسان آن ها را پردازش می کند و بر اساس الگوهای فکری انسان، عکس العمل نشان می دهد.

بنابر اعلام شرکت سازنده ی آمکا، این ربات کاملا بی خطر و قابل اعتماد، مدولار، دارای قطعات قابل مونتاژ  و‌ حتی قابل توسعه و پیشرفت، می باشد. همان طور که ویدیو ی منتشر شده از این ربات همه را متحیر ساخت، ربات آمکا می تواند با تکان دادن اجزای صورت، احساسات و حالت های مختلف را به ما نشان دهد. برای مثال با برخوردن به یک موضوع جالب، چنان اجزای صورت در اطراف ابروها و دهان را تکان می دهد و با دهان باز و ابروهای بالا رفته نگاه می کند که حس شگفت زده شدن را به ما برساند. این عکس العمل او به موضوعات و‌ کلمات، چنان طبیعیست که ممکن است حتی کمی ترسناک هم به نظر برسد.

ربات پیشرفته Ameca
ربات پیشرفته Ameca

موارد استفاده ربات انسان نمای آمکا

ربات انسان نمایی مانند آمکا می تواند در ماموریت های فضایی به جای انسان برای گردآوری اطلاعات، شرکت داشته باشد. به عنوان دستیار، برای نگهداری، آموزش، سرگرمی در مشاغل روبط عمومی و در مراقبت های پزشکی می تواند مورد بهره برداری قرار گیرند. با شیوع بیماری همه گیر کرونا ، بسیاری ارتباطات انسانی، خطرناک و ممنوع بود اما یک ربات مثل آمکا، بدون خطر ابتلا چنین بیماری هایی، با توانایی بالا در ارتباط گیری، می توانست در تمام شرایط بحرانی کنار انسان ها، خدمت کند. در هر صورت پس از وقوع همه گیری بیماری کشنده ی کرونا، ارزش بازارهای ربات های هوشمند انسانی، 13میلیارد دلار ارزیابی شده است.

Ameca Humanoid Robot
Ameca Humanoid Robot

نقطه ضعف ربات انسان نمای آمکا

حرکات صورت و دست های آمکا با جزییات فراوان و تقریبا به پیچیدگی های شبیه بدن انسان، طراحی شده است اما در رابطه با توانایی حرکت پاها، آمکا قادر به راه رفتن و چرخیدن نیست که در گام بعدی این قسمت توسعه پیدا خواهد کرد که هنوز زمان دقیقی برای تحقق این ایده، مشخص نکرده اند. اما از آنجا که این ربات قابلیت ارتقا دارد، مطمئن هستیم کار کردن روی توانایی حرکتی پاها هم غیر ممکن نخواهد بود.

پخش ویدیو

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *